SNS: Je paradox, ak zástavu proti Orbánovi dvíha Bugár

Je paradoxné, ak zástavu kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána (Fidesz) na ochranu slovenskej suverenity dvíha politik maďarskej národnosti Béla Bugár (Most-Híd), otázkou je, prečo v takej chvíli mlčí premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Na tlačovej konferencii to povedal prvý podpredseda SNS Andrej Danko.

04.04.2011 15:41
Bugár, Most Foto:
Predseda Most-Híd Béla Bugár
debata (20)

„Najväčším paradoxom je, že žijeme v krajine, kde Béla Bugár je pomaly symbolom, zástanca a ochranca slovenskej štátnosti, územnej zvrchovanosti a ochrany Slovenska,“ vyhlásil Danko. „Keď Béla Bugár otvorene povie, že si neželá, aby Viktor Orbán zasahoval do problematiky a záujmov Slovenska. Kedy jeho blízki spolupracovníci verejne hania Orbána,“ dodal Danko, ktorý nepokladá Bugárove postoje za úprimné.

„Som si vedomý toho, že Béla Bugár nevie zniesť politickú facku, ktorú mu dal Orbán na území Slovenska. Vadí mi, že Bugár, predstaviteľ maďarskej menšiny, je ten, kto jasne stavia zástavu a hovorí kritické slová na adresu Orbána,“ vyhlásil prvý podpredseda SNS. „Čo robí minister zahraničných vecí?,“ opýtal sa Danko, podľa ktorého je paradoxné, ak na riziká spojené s pripravovaným pridelením volebného práva do maďarských volieb pre menšinových Maďarov, ktorí získajú maďarské občianstvo, upozorňuje práve Bugár.

Predsedovi Mosta – Híd podľa neho možno viac vyhovuje, keď slovenských Maďarov reprezentuje jeho strana, akoby by ich mala SMK podriadiť priamo pod vplyv strany Fidesz. „Na druhej strane je tu Bugár, ktorý svojim falošným úsmevom už roky klame slovenskú verejnosť. Dokázal oklamať Rusínov, aj niektorých Slovákov a znova sa opätovne, takým ‚lízavým spôsobom‘ vtiera do verejnej mienky,“ vystríha Danko. Zároveň vyjadril obavu, aby Bugárovej rétorike nepodľahla aj strana Smer-SD a nezobrala Most-Híd do budúcej vlády.

Čo sa týka možnosti dvojakého občianstva pre zahraničných Maďarov, ktoré Orbánova vláda schválila minulý rok a tohoročných výrokov maďarského premiéra, podľa ktorých by títo občania mali získať aj volebné právo, Danko považuje za dôležité protestovať prostredníctvom Európskej únie. „Dňa 16. februára 2011 sme na pôde plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, v prítomnosti najvyšších predstaviteľov Európskej komisie a vedenia Európskeho parlamentu, otvorene verejne kritizovali priamo maďarského ministra zahraničných vecí Jánosa Martonyiho za maďarský krajanský zákon a upozornili na jeho dôsledky,“ uviedol v tlačovom vyhlásení europoslanec SNS Jaroslav Paška.

„Koncom marca sme sa potom písomne obrátili na najvyšší orgán EÚ, Radu Európskej únie v Bruseli, ako aj na Európsku komisiu s požiadavkou o urgentné písomné vysvetlenie, aké opatrenia plánujú tieto európske inštitúcie prijať na elimináciu nežiaducich dôsledkov maďarského zákona o dvojitom štátnom občianstve,“ dodal. SNS zároveň poslala všetkým europoslancom list, v ktorom ich upozorňuje na problém a žiada ich o podporu.

Aj podľa predsedu Mosta-Híd by sa mala otázka volebného práva pre zahraničných Maďarov riešiť na úrovni Európskej únie. „To, čo urobila (EÚ, pozn. TASR) smerom k voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám do samospráv, aby takýmto spôsobom dala do určitých mantinelov aj legislatívu, ako voliť do národných parlamentov. V Nemecku je teraz problém s obrovským množstvom Turkov, lebo turecký prezident si myslí, že oni sú Turci a budú hlasovať priamo do volieb v Turecku,“ upozornil v sobotnej relácii TA3 V Politike Bugár, podľa ktorého by si maďarské politcké strany nemali robiť predvolebnú kampaň na Slovensku. Zároveň poznamenal, že snahy jeho strany presadiť opatrenia na zlepšenie života menšín často komplikujú práve Orbánove vyjadrenia.

„Je signifikantné, že keď sa blížia parlamentné voľby, dva týždne predtým maďarský parlament prijme zákon o dvojakom štátnom občianstve, nacionalisti sa zobudili a viete, čo sa stalo,“ ilustroval príkladom Bugár.

„Rokujeme o tom, ako zjemniť protizákon o štátnom občianstve, čo prijala ešte Ficova vláda. V tom momente poslanci za Fidesz hovoria o zjednotení maďarského národa. Hovorí sa o tom, že bude nejaká kampaň, aby sa ľudia hlásili a brali maďarské občianstvo,“ pripomenul. „A teraz, keď rokujeme o jazyku menšín, čo si myslím, že je dôležitejší zákon ako volebný zákon, alebo hocičo v Maďarsku, lebo to sa týka občanov Slovenskej republiky, čo urobí Viktor Orbán? Povie, že dáme volebné právo. Ako keby chceli takýmto spôsobom zasiahnuť do debaty v parlamente. A aj zasiahol, lebo v tom momente, keď Viktor Orbán toto povedal, každý vystupujúci z opozície nám to ‚hádže do ksichtu‘, prepáčte z výraz, ako keby sme za to mohli,“ zdôraznil predseda Mosta – Híd.

20 debata chyba