0

Kommersant: Dieru do Sojuzu vyvŕtali americkí astronauti

autor: 12.09.2018 11:28
ISS
Súčasná Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Autor:

Ruská kozmická agentúra Roskosmos odmietla v stredu komentovať článok ruského denníka Kommersant, podľa ktorého otvor do plášťa vesmírneho modulu Sojuz vyvŕtali americkí astronauti. Informovala o tom v stredu agentúra TASS, ktorá dodala, že denník sa vo svojom článku odvolal na zdroj z Roskosmosu.

Motívom konania amerických astronautov bola údajne snaha dosiahnuť, aby sa na Zem čo najrýchlejšie vrátil jeden z členov posádky, ktorý ochorel.

Podľa Kommersantu si Roskosmos vyžiadal od amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) videozáznamy z ISS zachytávajúce súčasnú posádku a správy o ich terajšom zdravotnom stave. Samotný Kommersant však uviedol, že šanca na získanie takýchto informácií je veľmi malá vzhľadom na lekárske tajomstvo.

Hovorca Roskosmosu Vladimir Ustimenko v stredu podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že Roskosmos sa ku kauze nebude vyjadrovať až do skončenia vyšetrovania incidentu.

K mimoriadnej situácii na ISS došlo 30. augusta, pričom sa prejavila náhlym poklesom tlaku. Posádka ISS postupnou hermetizáciou jednotlivých sekcií ISS a k nej pripojených modulov našla trhlinu vo vonkajšom plášti Sojuzu MS-09. Ešte v ten istý večer sa ju podarilo utesniť pomocou epoxidovej silice a tlak na ISS sa stabilizoval. Ďalší deň kozmonauti „záplatu“ ešte spevnili ďalšou vrstvou hermetického materiálu.

Trhlina mohla byť spôsobená výrobnou chybou

Agentúra RIA Novosti pred časom – s odvolaním sa na dva zdroje – uviedla, že príčinou dehermetizácie bola chyba, ktorá vznikla ešte počas výroby, keď neznáma osoba vyvŕtala otvor do korpusu modulu. Ešte predtým sa zvažovala aj verzia, že otvor v plášti modulu spôsobil náraz mikrometeoritu.

Interným vyšetrovaním u výrobcu korpusu – vo firme Energija – sa potvrdila verzia o poškodení vo výrobe, ale konkrétneho páchateľa sa nepodarilo určiť.

Na palube ISS sa v súčasnosti nachádza šesť členov posádky: veliteľ Drew Feustel, letoví inžinieri Ricky Arnold a Serena Auňónová-Chancellorová z americkej vesmírnej agentúry NASA, Alexander Gerst z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a ruskí kozmonauti Oleg Artemjev a Sergej Prokopjev.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #NASA #Sojuz #Medzinárodná vesmírná stanica (ISS) #Roskosmos