Úrady mali o úniku dát nemeckých politikov vedieť už v decembri

Nemecký Spolkový úrad pre bezpečnosť v informačnej technike (BSI) údajne vedel už od decembra o odcudzení dokumentov patriacich nemeckým politikom, ktoré v piatok potvrdila nemecká vláda. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

05.01.2019 14:23
3

Vláda potvrdila, že na internet unikli osobné údaje a dokumenty politikov zo „všetkých úrovní“, dokonca aj dokumenty kancelárky Angely Merkelovej. Uniknuté údaje a dokumenty boli zverejnené v denných „várkach“ pred Vianocami na účte na Twitteri, ktorý je aktívny od polovice roka 2017.

BSI zrejme o úniku dát vedel už od decembra , Spolkový kriminálny úrad (BKA) bol však informovaný až v piatok. Písalo sa o tom v liste z BKA, do ktorého mali možnosť nahliadnuť reportéri DPA.

Manuel Hoeferlein z opozičnej Slobodnej demokratickej strany (FDP) úrad BSI vyzval, aby vysvetlil a kriticky zvážil svoje konanie ohľadom masívneho úniku dát.

Dietmar Bartsch z opozičnej strany Ľavica (Die Linke) označil skutočnosť, že úrady o úniku neoformovali vedúcich predstaviteľov politických strán, za neakceptovateľnú.

Šéf BSI Arne Schönbohm povedal v piatok pre verejnoprávnu televíznu stanicu Phoenix, že úrad v decembri kontaktoval jednotlivých členov parlamentu a založil aj skupinu na riešenie krízovej situácie. „Už začiatkom decembra sme uskutočnili rozhovory s členmi parlamentu, ktorí boli postihnutí,“ ubezpečil.

Útok mohol prísť aj z vnútra

Únik, ktorý nabral na intenzite v decembri minulého roka, postihol všetky strany v nemeckom parlamente okrem krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Časť uniknutých dát sa podľa informácii z piatka objavila na internete už v roku 2017.

Vláda podľa DPA preveruje, či únik spôsobil útok hakerov zvonka, alebo či ich mohol zverejniť niekto, kto mal k dátam oficiálny prístup.

Vládny útvar pre oblasť kybernetickej bezpečnosti sa únikom dát zaoberal na svojom stretnutí a štátna prokuratúra začala ohľadom incidentu vyšetrovanie, informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti.

Strana FDP, v rámci ktorej únik dát postihol 28 členov, a aj strana Spoločenstvo 90/Zelení tiež podnikli právne kroky.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #hakeri