V Hongkongu sa objavili tzv. Lennonove múry, prostestujúci niesli truhlu Lamovej

12.07.2019 11:23
HONGKONG, lennonova stena
Na viacerých miestach v Hongkongu sa na stenách objavili farebné lepiace papieriky s protivládnymi nápismi. Ide o takzvané "Lennonove múry", ktoré odkazujú na vôbec prvý takýto múr posprejovaný grafitmi v centre Prahy. Ten vznikol po zavraždení Johna Lennona v roku 1980. Za komunistického režimu sa múr stal aj symbolom slobody a odporu voči komunizmu. Autor: ,

Niekoľko desiatok ľudí sa v piatok v Hongkongu zúčastnilo na ďalšom protestnom pochode v okolí vládnych budov. Demonštranti niesli symbolickú rakvu šéfky hongkonskej administratívy Carrie Lamovej. Informovala o tom agentúra AP.

Od prvého protestu proti kontroverznému návrhu zákona o vydávaní podozrivých osôb čínskym orgánom ubehol už mesiac. Hoci Lamová v utorok vyhlásila, že návrh je „mŕtvy“, odporcov navrhovanej legislatívy tým neuspokojila. Tí totiž požadujú úplné stiahnutie tohto zákona, ako i odstúpenie Lamovej.

Asi dve desiatky prevažne starších protestujúcich prišli v piatok k policajnej barikáde a so sklonenými hlavami si minútou ticha pripomenuli niekoľkých mladých ľudí, ktorí v posledných týždňoch prišli počas demonštrácií o život. Jedným z nich bol mladý muž, ktorý spadol z budovy nákupného centra, keď sa na ňom snažil upevniť protestný plagát či jedna žena, ktorá spáchala samovraždu.

Na tento víkend sú naplánované ďalšie protesty – majú sa konať v blízkosti dvoch nákupných centier pri hraniciach s Čínou, ktoré obľubujú práve návštevníci z pevninskej Číny.

Na viacerých miestach v Hongkongu sa v poslednom období na stenách objavili farebné lepiace papieriky s protivládnymi nápismi, píše agentúra AFP. Ide o takzvané „Lennonove múry“, ktoré odkazujú na vôbec prvý takýto múr posprejovaný grafitmi v centre Prahy. Ten vznikol po zavraždení Johna Lennona – člena britskej skupiny Beatles – v roku 1980. Za komunistického režimu sa múr stal aj symbolom slobody a odporu voči komunizmu.

Prahou inšpirovaný múr sa v Hongkongu objavil už v roku 2014 počas tzv. dáždnikového hnutia pozdĺž schodiska vedúceho k parlamentu. Nepokoje vtedy trvali 79 dní a konali sa v súvislosti s plánmi Pekingu vylúčiť tzv. občianske nominácie kandidátov a obmedziť voľby na kandidátov schválených špeciálnym volebným výborom, úzko spätým s elitami v Pekingu.

#protesty v Hongkongu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku