Nemám covid, ubezpečoval novinárov kašľajúci a zachrípnutý Biden

Americký prezident Joe Biden v piatok na tlačovej konferencii v Bielom dome novinárov ubezpečoval, že jeho chrapľavý hlas a pokašliavanie nie sú prejavmi covidu, ale prechladnutia.

03.12.2021 20:45
Joe Biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden počas brífingu v Bielom dome, 3. decembra 2021
debata (24)

Podľa vlastných slov sa nakazil od svojho poldruharočného vnuka, ktorý „svojmu dedkovi veľmi rád dáva bozky“. Biden dodal, že testy na koronavírus si robí každý deň.

Prezident USA vystúpil v piatok s vyhlásením pri príležitosti zverejnenia ďalších dát o nezamestnanosti. Jeho hlas bol však zachrípnutý, zastrený a často si odkašliaval.

Táto situácia vyvolala záujem novinárov najmä v súvislosti s tým, že v USA detegovali prvé prípady nákazy novým koronavírusovým variantom omikron, hoci v krajine je aj naďalej dominantným variant delta. Od začiatku pandémie koronavírusu evidujú v USA viac ako 48 miliónov nakazených, z ktorých vyše 785-tisíc zomrelo.

Spomedzi vysokopostavených politikov sa koronavísuom nakazil bývalý prezident Donald Trump a aj v Bidenovej administratíve sa vyskytlo niekoľko prípadov nákazy vrátane tlačovej tajomníčky Bieleho domu Jen Psakiovej.

Biden strávil víkend po Dni vďakyvzdania so svojou rodinou v Nantuckete a v pondelok bol jeho najmladší vnuk Beau (pomenovaný po Bidenovom zosnulom synovi) v Bielom dome, aby „pomohol“ svojej babičke, Jill Bidenovej, privítať v Bielom dome vianočný stromček.

Americký prezident Joe Bidenie Čítajte viac Biden má 79, podľa lekárov je vo forme

Biden v novembri absolvoval rutinnú lekársku prehliadku, po ktorej ho jeho lekár vyhlásil za „zdravého, energického, 78-ročného muža, ktorý je schopný úspešne vykonávať povinnosti prezidenta.“

Doktor Kevin O'Connor, ktorý je Bidenovým osobným lekárom od roku 2009, uňho vyšetroval okrem iného aj zvýšený výskyt odkašliavania počas verejných vystúpení a stuhnutosť chôdze.

O'Connor následne oznámil, že Bidenov kašeľ je dôsledkom refluxu a že stuhnutá chôdza súvisí s miernou periférnou neuropatiou, spinálnou artritídou a snahou menej zaťažovať chodidlo, v ktorom si prezident vlani zlomil niekoľko menších kostí.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Joe Biden
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy