Pokračovanie článku: Heger na summite v Prahe: Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí

Francúzsky prezident Macron počas summitu... Foto: SITA/AP, Darko Bandic
macron Francúzsky prezident Macron počas summitu Európskeho politického spoločenstva v Prahe 6. októbra 2022.

Na ochranu energetickej infraštruktúry v Európe vyzval na summite v Prahe francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pripomenul pritom nedávne útoky na plynovody Nord Stream na dne Baltského mora, informuje TASR.

„Naša infraštruktúra nás robí zraniteľnými, preto potrebujeme európsku stratégiu na ich ochranu,“ vyhlásil Macron.

Upozornil aj na potrebu ochrany pred kybernetickými útokmi, pričom poukázal, že viaceré európske štáty sa v nedávnej dobe stali terčmi takýchto zásahov, a to zo strany Ruska a Iránu.

Francúzsky prezident ďalej vyzdvihol jednotu predstaviteľov, ktorí spoločne odsúdili ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine. Podľa neho je potrebné, aby Európa prispievala do „fondu odolnosti“ pre Ukrajinu, a tak podporovala jej armádu, ale aj občiansku spoločnosť.

Putin Čítajte viac Ceny plynu na trhoch prudko klesajú. Blíži sa jeho stropovanie

V súvislosti s EPC – ktorého vznik sám inicioval – Macron poukázal na jeho užitočnosť, keďže podľa neho poskytlo pôdu na prvé stretnutie arménskeho premiéra Nikola Pašinjana a tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana od roku 2018.

V Prahe sa podľa Macrona hovorilo o viacerých krízach vrátane napätia medzi Azerbajdžanom a Arménskom, Tureckom a Gréckom – aj ohľadne Cypru – a tiež situácii na Balkáne. Macron spoločne s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom sprostredkoval stretnutie predstaviteľov Arménska a Azerbajdžanu a s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom zas stretnutie zástupcov Srbska a Kosova.

V súvislosti s migráciou Macron vyzval na „integrovanú politiku“, ktorá má spočívať v prijímaní ľudí utekajúcich za slobodou, ale tiež v boji proti prevádzačom.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #plyn #vojna na Ukrajine #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy