NASA: Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok potvrdil, že objekt, ktorý v marci poškodil dom na Floride, pochádzal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

16.04.2024 07:16
vesmír SpaceX raketa crew dragon Foto: ,
Kozmická loď Crew Dragon, ktorá odštartovala z vesmírneho strediska na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopraví novú posádku SpaceX Crew-2.
debata (12)

Alejandro Otero, majiteľ poškodeného domu v meste Naples na juhozápade amerického štátu Florida, na sociálnej sieti X 8. marca napísal, že na jeho dom sa zrútil podozrivý kovový predmet, prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil jeho syna. Pri incidente sa nikto nezranil.

Pracovníci NASA objekt od neho prevzali pred vyše dvomi týždňami na analýzu. Na základe skúmania určili, že ide o úlomok z podporného zariadenia, ktoré sa používa na upevnenie batérií na nákladnú paletu.

Potvrdili sa tak predošlé odhady vesmírnych pozorovateľov. Tí tvrdili, že k incidentu na Floride došlo v čase a na mieste, ktoré sa presne zhodujú s oficiálnymi predpoveďami atmosférického zhorenia úlomku nákladnej palety so starými batériami, odhodenej z ISS v roku 2021.

Podľa NASA je predmet vyrobený z kovovej zliatiny Inconel, váži 0,7 kilogramu, má výšku desať centimetrov a priemer približne 2,5 centimetra.

NASA prisľúbila, že preskúma, ako trosky prežili úplné zničenie v atmosfére a podľa toho zmodernizuje svoje technické modely.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #ISS #Florida #NASA