Svoje lieky nedostanú už ani cukrovkári

Po onkologických pacientoch majú problém s dostupnosťou svojich doterajších liekov aj ľudia trpiaci cukrovkou. Pacienti chorí na cukrovku žiadajú svoje lieky, ministerstvo zdravotníctva ich nepočúva. Ešte minulý rok lekári posielali rezortu žiadosť o udelenie výnimky na skupinový dovoz liekov, ktoré by mohli cukrovkárov ušetriť od slepoty. Dodnes však nedostali nielen lieky, ale ani odpoveď.

26.04.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
lekár, lekáreň, lekárnik Foto:
Ľudia s poškodeným zrakom chorí na cukrovku už svoje lieky v lekárni nedostanú.
debata (25)

Skupina inovatívnych liekov pre pacientov s poškodeným zrakom nie je dostupná už viac ako trištvrte roka. Napriek tomu, že ide o liečivá, ktoré sa u nás používajú, hoci nie na liečbu takzvaného diabetického opuchu žltej škvrny, ktorý u ľudí najčastejšie spôsobuje slepotu.

„Od januára do júna minulého roka ministerstvo zdravotníctva udelilo výnimku, aby sa mohli používať aj pri tejto diagnóze. Keď sa toto obdobie skončilo, poslali sme ministerstvu žiadosť na skupinový dovoz týchto liekov, doteraz sa nám však z ministerstva neozvali,“ hovorí oftalmologička z ružinovskej Univerzitnej nemocnice Bratislava Jana Štefaničková. Problém sa netýka iba ružinovskej oftalmologickej kliniky, ale aj lekárov z ďalších nemocníc.

Pacienti, ktorí sa pôvodne liečili týmito liekmi, museli prejsť napríklad na kortikosteroidy, ktoré síce zlepšujú zdravotný stav, ale iba dočasne. „Navyše majú veľa nežiaducich účinkov. Hlavne vzniká progresia zápalu sivej šošovky, čo znamená, že u pacienta, ktorý ešte nemal zoperovanú šošovku, je až 80-percentné riziko, že do troch rokov bude uňho táto operácia nutná,“ vysvetľuje Štefaničková. „Preto my lekári by sme veľmi radi mali ako dostupnú liečbu pre našich pacientov takzvané injekcie antiVEGF, ktoré majú za cieľ nielen zredukovať edém žltej škvrny, ale dokážu aj zlepšiť zrakovú ostrosť pacienta. Čiže pacientovi sa nielen stabilizuje, ale aj zlepší videnie a môže sa tak zaradiť naspäť do pracovného prostredia.“

Liečba antiVEGF injekciami je však pre túto diagnózu nedostupná. Svoju skúsenosť s tým má aj pacient Vladimír Mračno, ktorý chorobou diabetický edém žltej škvrny trpí na obe oči. „Na ľavé oko sa mi podarilo dostať túto pomerne dobrú liečbu, takže po čase sa mi oko stabilizovalo tak, že ním môžem čítať, pozerať televíziu, rozpoznávam ľudí podľa tváre. Teraz by som si mal začať liečiť aj pravé oko, ale mám ťažkosti získať lieky,“ hovorí pacient.

Ministerstvo zdravotníctva na otázky Pravdy, prečo pacienti musia čakať trištvrte roka na schválenie žiadosti o svoje lieky, odpovedalo, že „na Slovensku máme registrované iné porovnateľné lieky na túto diagnózu“. Pacienti budú teda musieť svoje doterajšie lieky nahradiť inými, napriek tomu, že majú spomínané nežiaduce účinky. Aby ministerstvo rozšírilo zoznam chorôb, ktoré možno liečiť inovatívnymi antiVEGF liekmi, muselo by dostať žiadosť priamo od ich výrobcov.

K onkologickým pacientom, ktorí, ako Pravda nedávno informovala, majú problém s dostupnosťou liekov od októbra minulého roka, tak pribudli cukrovkári. Podľa pacientskych organizácií je pravdepodobné, že čoskoro k nim pribudnú aj ďalší. Ministerstvo zdravotníctva chce totiž zaviesť pravidlo, že pri každom použití lieku na iné ochorenia, ako pôvodne bolo určené, bude musieť výrobca znížiť jeho cenu o desať percent. „Ministerstvo argumentuje, že bojuje proti farmaceutickým spoločnostiam, ale bojuje aj proti pacientom, ktorí nebudú mať dostupné svoje lieky,“ myslí si prezidentka Europacolon Slovensko Jana Španková-Pffilová.

Podobný názor má aj predseda predstavenstva Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj Pavol Adamkov. „Pre pacientov to bude znamenať, že liečba novými inovatívnymi liekmi sa výrazne oneskorí,“ dodal Adamkov.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba