Pre nezaočkovaných by mal podľa odborníkov platiť lockdown

Pravda, TASR | 05.11.2021 10:55, aktualizované: 
Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných proti covidu v čiernych okresoch. Odporúča tiež obmedziť prezenčnú výučbu na školách s horšou situáciou. Odborníci by tiež zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. V piatok o tom informovala členka konzília Elena Prokopová.
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Epidemická situácia na Slovensku sa rapídne zhoršuje, opäť tak ako v druhej vlne covidu nám hrozí kolaps nemocníc, do toho sa navyše búria zúfalí prepracovaní lekári. Počúvajte podcast denníka Pravda s redaktorom Petrom Madrom.

Súčasný covid automat je podľa odborníkov dobrý, treba ho však dôslednejšie uplatňovať, najmä v čiernych okresoch. Zároveň chcú zvýhodniť očkovaných. Ako však zdôrazňujú, úľavy môžu mať len vtedy, ak budú pre nezaočkovaných platiť obmedzenia, a očkovaní budú dodržiavať stanovené podmienky.

Pre nezaočkovaných v čiernych okresoch by odborníci zaviedli zákaz vychádzania s obdobnými výnimkami ako počas minulej zimy. Mohli by teda chodiť do práce, obchodov pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb či k lekárovi. Očkovaní a ľudia po prekonaní ochorenia by naopak mali väčšiu slobodu, mohli by napríklad jesť v interiéri stravovacieho zariadenia či sa ubytovať v hoteli. Avšak iba pri dodržaní pandemických opatrení.

Video: Odporúčané opatrenia konzília odborníkov.

Video

Konzílium navrhuje tiež zvážiť povinné očkovanie proti covidu pre vybrané skupiny obyvateľov podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Na zvýšenie zaočkovanosti by sa podľa odborníkov mali sústrediť všetky sily. Apelujú tiež na zrýchlenie podávania tretích dávok vakcíny. Zdôrazňujú potrebu zabezpečiť kontrolu opatrení, ale aj význam osobnej zodpovednosti ľudí.

Školám s výrazným počtom tried v karanténe by odporučili ukončiť prezenčnú výučbu. Ako pripomenula Prokopová, už v súčasnom školskom automate sa hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže rozhodnúť o zatvorení školy.

V červenej a horšej farbe okresu by sa mal podľa odborníkov vyžadovať od zamestnancov test, potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Dôrazne tiež odporúčajú prácu z domu. V bordových a čiernych okresoch chcú obmedziť otváracie hodiny do 22.00 h.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhlo konzílium odborníkov. „Premiér zároveň požiadal ministrov niekoľkých rezortov aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a k téme sa vyjadrí na budúci týždeň,“ naznačila Janíková.

Konzílium odborníkov navrhuje meniť pandemickú PN a používať covid passy v práci

Konzílium odborníkov žiada, aby z pandemickej PN, ktorá sa vypláca pri ochorení COVID-19, čerpali výhody len očkovaní ľudia. Povedali to odborníci počas piatkovej tlačovej konferencie, zasadali vo štvrtok. Žiadajú aj ďalšie sprísnenia, napríklad používanie COVID passov aj na chodenie do práce už od červených okresov a dôrazné odporúčanie home office tam, kde je to možné.

Odborníci tak navrhujú, aby sa zamestnanci pri vstupe do práce museli preukazovať dokladom, či už o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu. A to počnúc červenými okresmi a v horších okresoch. „Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať od červeného okresu,“ povedala členka konzília a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová. Na toto je však potrebná aj právna úprava.

Odporúčajú tiež platiť zvýhodnenú dávku počas PN pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným ľuďom. Odborníci si myslia, že by to pomohlo zvýšiť mieru zaočkovanosti na Slovensku.

Klimaticke vysvedcenie Mohlo by Vás zaujímať Oznámkujte ne/činnosť vlády v piatich „klimatických predmetoch“

Všetky opatrenia, ktoré členovia konzília vymenovali, však pomôžu len vtedy, ak ich budú ľudia dodržiavať a bude sa to kontrolovať. „Tento návrh konzília odborníkov odovzdávame do rúk ministra zdravotníctva a vlády, takže to, kedy budú platiť a či budú platiť, záleží na nich,“ povedala členka konzília a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB – Kramáre Alena Koščálová. Ideálne by však podľa odborníkov bolo, aby začali platiť čo najskôr.

Konzílium odborníkov – opatrenia k záchrane ľudských životov a zachovania funkčného zdravotného systému

  • obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch
  • zaviesť Covid-passy (OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu
  • dôrazne odporúčať home-office od červeného okresu
  • krátkodobo (1 až 2 týždne) prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch
  • obmedziť otvorenie prevádzok do 22. hodiny od bordového okresu
  • dodržiavať zákaz konania vysokorizikových aktivít ako sú svadby, diskotéky, oslavy, posedenia v čiernej farbe okresu
  • zrýchliť podávanie tretej dávky vakcíny najmä v rizikových skupinách a zariadeniach sociálnych služieb
  • navýšiť počet reprofilizovaných lôžok
  • zvýšiť dostupnosť monoklonálnych protilátok