Tragédia ovplyvní peňaženky Slovákov

Zemetrasenie a jadrová hrozba v Japonsku bude mať dosah aj na nákupné správanie Slovákov a stav ich peňaženiek. Ochromená japonská ekonomika potrebuje menej ropy, čo ropu zlacňuje a vytvára priestor na zníženie cien benzínov a nafty. Naopak, prípadný odklon sveta po tragédii od jadrovej energetiky by spôsobil zdražovanie elektriny, keďže iné spôsoby výroby elektriny sú nákladnejšie.

16.03.2011 12:00
Peniaze, euro, peňaženka Foto:
Ilustračné foto
debata (35)

Situácia môžu ovplyvniť aj trh s automobilmi. Japonské automobilky Toyota, Nissan, Suzuki a Honda totiž v krajine prerušili výrobu a obnoviť by ju mali tento a na budúci týždeň. Japonské autá sú naďalej v ponuke, ale dodacie lehoty sa môžu postupne predĺžiť.

Automobilky majú pri dodávateľskom systéme ,,just in time" problémy s dostatkom dielcov. „Toyota preto preventívne požiadala všetky závody mimo územia Japonska, aby dočasne zrušili nadčasovú prácu a víkendové zmeny,“ povedala Petra Tomová, hovorkyňa Toyota Motors Slovakia.

Chýbajúce japonské dielce by sa mohli dotknúť aj výrobcu televízorov nitrianskeho Foxconu. ,,Momentálne monitorujeme a analyzujeme stav zásobovania. V prípade problematických súčiastok a dielcov budeme hľadať alternatívne riešenia, ako napríklad možné substitúty, a pružne upravovať výrobný plán," povedala Helena Windisch, hovorkyňa Foxconn Slovakia. Taiwanská spoločnosť kúpila nitriansky závod od japonského Sony.

Firmy predávajúce japonské výrobky zatiaľ problémy nemajú. Napríklad spoločnosť Elteco predáva na Slovensku japonské šijacie stoje, ktoré sú však pre drahú pracovnú silu vyrábané zväčša mimo územia Japonska.

Ochromenie japonského hospodárstva sa prejavilo aj na prepade hodnoty akcií. Hlavný japonský akciový index sa do včerajška prepadol o vyše desatinu. „Žiadna z domácich správcovských spoločností neponúka priamo japonské podielové fondy. Na Slovensku sa tak predávajú len zahraničné fondy a tie si katastrofu už odniesli prepadom svojej hodnoty,“ povedal Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Najväčšie ekonomické dosahy môže mať tragédia na ceny elektriny, ak by sa vo svete skončil rozvoj jadrových elektrární. Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger včera zvolal do Bruselu ministrov krajín EÚ a expertov. Výsledkom stretnutia je, že jadrové elektrárne v EÚ prejdú ešte tento rok stresovými testami .

Šéf Európskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Slugeň jadro po havárii obhajuje. „Išlo o nadprojektové zemetrasenie, ktoré v novodobej histórii Japonska ešte nebolo. Napriek tomu to jadrová elektráreň vydržala,“ hovorí Slugeň.

Obmedzovanie jadra by podľa Slugeňa spôsobilo niekoľkonásobné zvýšenie cien elektriny. Energeticky náročný priemysel by sa zrejme presunul do Ázie a v Európe by mohla narásť nezamestnanosť. „Dôležité bude, aby túto katastrofu mohli zhodnotiť aj technici a o smerovaní jadrovej energetiky nerozhodovali ľudia len na základe emócii, ktoré dnes prevládajú,“ dodáva Slugeň.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba