Učitelia a žiaci sa nezhodujú v názoroch na polročné vysvedčenia

Nespokojnosť so situáciou v školstve prišlo v piatok na bratislavské Trnavské mýto vyjadriť okolo 200 zamestnancov škôl. Podľa šéfa školských odborárov Pavla Ondeka bol to posledný protest v tomto roku, pred Vianocami už odborári nechcú ľuďom narúšať sviatočnú náladu.

14.12.2012 16:14 , aktualizované: 16:18
Učitelia, štrajk Foto:
Učitelia štrajkovali tento rok posledný raz.
debata (68)

O tom, či sa školy v novom roku znova zatvoria, rozhodne centrálny štrajkový výbor po 8. januári. Dovtedy od šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča a vlády žiadajú postupové kroky na zlepšenie školstva.

Na pódium sa prvýkrát spoločne postavili Ondek a zástupca škôl, ktoré spustili štafetový štrajk. Zdôraznili, že v boji za lepšie školstvo musia byť jednotní. Učiteľ Branislav Kočan z bratislavského Gymnázia na Ulici L. Sáru pred kolegami zrekapituloval postup a vyhlásenia vlády v posledných týždňoch, ktoré nazval Veľká percentuálna šou.

Učitelia sa vyzbrojili píšťalkami a rapkáčmi. Foto: Robert Hüttner
Učitelia, štrajk Učitelia sa vyzbrojili píšťalkami a rapkáčmi.

Učitelia venovali minútu ticha slovenskému školstvu, prečítali otvorený vianočný list ministrovi školstva a zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur. Šéfovi rezortu vo vianočnom liste radia, aké kroky by mal zaradiť do svojej vízie o budúcnosti školstva. V ňom žiadajú viac plateného voľna na vzdelávanie, ochranu pred útokmi, rekreácie a pobyty po určitom počte odpracovaných rokoch či kvalitné učebnice. Nespokojných zamestnancov škôl prišiel podporiť aj predseda Českomoravského odborového zväzu pracovníkov školstva František Dobšík.

**Podľa niektorých študentov je polrok bez hodnotenia zlý nápad **

„Celé podujatie je naplánované v zlom čase. Je piatok popoludní a navyše predvianočný čas. Ľudia majú starosti, ako strávia voľný víkend,“ reagovali organizátori zhromaždenia na nízku návštevu. Zároveň pripomínajú, že k postupnému nezáujmu verejnosti o školských odborárov prispeli aj médiá a individuálne skupiny s cieľom rozbiť jednotu zamestnancov škôl.

Niektorí učitelia sa rozhodli neklasifikovať študentov po prvom polroku . Po piatkovom stretnutí v bratislavskej Spojenej škole Novohradská sa dohodli pokračovať v tejto kampani, ako aj v oslovovaní ďalších škôl. Vo svojom vyhlásení uviedli, že takýto protest nie je „rukojemníckou drámou pedagóga a študentov.“

Študenti majú na takýto krok rozdielne názory. Michal z bratislavskej Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej Drieňová sa domnieva, že neklasifikovanie študentov po prvom polroku je nespravodlivé.

„Som maturant. Nielenže som bol počas štrajku ukrátený o potrebné učivo pred maturitnými skúškami, ale nedostať vysvedčenie vo štvrtom ročníku by mi skomplikovali vyhliadky s prihlásením sa na vysokú školu,“ tvrdí.

Podľa Evy Páleníkovej z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach, učitelia by mali bojovať ďalej aj s varovaním, že študenti budú po januári bez hodnotenia polročných výsledkov.

Pedagógov podporili aj maturanti. Foto: Robert Hüttner
Učitelia, štrajk Pedagógov podporili aj maturanti.

Rovnaký názor má aj Monika Očková zo Spojenej školy Novohradskej v Bratislave. Hovorí, že nedostať vysvedčenie je dobrý nápad a podporuje túto myšlienku. Je to podľa nej ďalší nástroj ako adresovať vláde pripomienku na zlú situáciu v školstve. Iná možnosť v tomto čase podľa nej nie je.

Tomáš z rovnakej školy zasa tvrdí, že študenti doplatia na to, ak by polročné vysvedčenia nedostali. „My sme štrajkovali tri dni, ale toto nie je dobrý nápad.“

Peter zo Súkromnej obchodnej akadémie v Žiari nad Hronom proti tejto myšlienke zásadne protestuje, Tvrdí, že ukončenie polročného štúdia bez hodnotenia je nešťastné. Aj jeho na jar ho čakajú maturity takýto krok by vraj učitelia vlastným žiakom neurobili.

Učitelia poslali výzvu vláde

Nad hlavami učitelia na Trnavskom mýte držali transparenty s nadpismi Komu stačí polovica, nech volí pána Fica, Antisiociálna vláda či Odvolať ministra. Celý protest trval necelú hodinu, organizátori z pódia prečítali výzvu, ktorú v piatok doručili ministrovi školstva a tiež na Úrad vlády.

V nej vyjadrujú nespokojnosť s tým, že vláda neplní svoje programové vyhlásenie v oblasti školstva a požiadavky odborárov. Táto výzva sa čítala na všetkých tohtotýždňových protestoch, ktoré sa od utorka uskutočnili v Prešove, Žiline, Nitre a Trnave. V podobnom čase ako v Bratislave, dnes učitelia vyšli do ulíc aj v Košiciach a Trenčíne. Školskí zamestnanci štrajkujú už takmer tri týždne.

© Autorské práva vyhradené

68 debata chyba