V Minnesote nemajú rozpočet, tak vypli štát

Kto si v týchto dňoch chce v Minnesote vybaviť vodičský preukaz, nepochodí. Rovnako ani žiadateľ o poľovný lístok či postihnutý čakajúci na podporu. Zastavili sa aj výstavby ciest. Minnesotčan si neoddýchne v štátnom parku a na diaľnici nenájde otvorené odpočívadlo.

13.07.2011 16:51
Dayton Foto: ,
Demokratický guvernér Minnesoty Mark Dayton.
debata (2)

Americký štát totiž na čas odišiel na neplatenú dovolenku na dobu neurčitú. Zrušenie štátnych služieb je už teraz najdlhšie za posledné desaťročie a jeho koniec je zatiaľ v nedohľadne.

„Som prístupný dohode,“ tvrdí demokratický guvernér Mark Dayton. „Som ochotný zohľadniť iné možnosti, akýkoľvek rozumný návrh, ktorý túto záležitosť vyrieši tak rýchlo, ako sa len dá.“

Problémom, ktorý Minnesotu poslal na neplatené voľno, je štátny rozpočet na najbližšie dva roky. Štát by podľa neho mal minúť o päť miliárd dolárov viac, ako vyzbiera. Rozpočet v takej podobe však guvernér vetoval. Kým Dayton a jeho vláda chcú deficit riešiť okrem škrtov aj zvyšovaním daní, republikánmi ovládaný zákonodarný zbor ďalšie daňové zaťaženie odmieta a nechce o ňom ani diskutovať. Obe strany sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za súčasný stav.

Platnosť minulého rozpočtu vypršala prvého júla a keďže štátni senátori a kongresmani neschválili ani provizórium, štát nemôže fungovať. Doma bez mzdy zostalo viac ako 20-tisíc štátnych zamestnancov, prerušila sa stovka cestných prác, svoje brány zatvorilo 66 štátnych parkov a nefungujú ani diaľničné odpočívadlá. Keď rozpočet schvália, štátnym zamestnancom mzdu doplatia.

Do práce tak zo štátnych zamestnancov chodia len policajti, väzenskí dozorcovia, lekári v štátnych nemocniciach, hasiči a ďalší v kritických odvetviach. Súdy ešte nariadili znovuotvorenie štátnej zoo.

Podobný problém ako v Minnesote sa rieši aj na celoamerickej úrovni. Spojené štáty začiatkom augusta dosiahnu zákonom stanovený strop štátneho dlhu. Vláda demokratického prezidenta Baracka Obamu a republikánska Snemovňa reprezentantov sa tiež nevedia dohodnúť na tom, či len štátne výdavky škrtať, alebo aj zvyšovať dane, aby sa zadlžovanie zastavilo. Rokovania sa k dohode zatiaľ neblížia. Na rozdiel od Minnesoty však prebiehajú každý deň a Biely dom tvrdí, že to tak zostane až do nájdenia riešenia.

2 debata chyba