V nekonečnom seriáli sa objavil nový motív

Súčasná prestrelka cez Dunaj nápadne pripomína spor spred siedmich až ôsmich rokov, keď v Maďarsku nadobúdal účinnosť takzvaný krajanský zákon. Po jeho novelizácii koncom mája 2003 nastalo prudké ochladenie vo vzájomných vzťahoch. Bratislava dokonca odovzdala maďarskej strane diplomatickú nótu.

14.05.2010 12:59
Fico, Dzurinda Foto:
Mikuláš Dzurinda v júni 2003 vyčítal Budapešti to isté, čo teraz Robert Fico: 'Maďarska republika postupovala jednostranne, nevyužijúc mechanizmus základnej slovensko-maďarskej zmluvy.'
debata (15)

Vyjadrila v nej poľutovanie nad tým, že nemala možnosť oboznámiť sa so znením novely ešte pred jej prijatím. V roku 2002 sa v oboch krajinách konali parlamentné voľby. Premiéri Viktor Orbán a Mikuláš Dzurinda mali pomerne dobré vzťahy a dohodli sa, že pred voľbami nebudú rokovať o krajanskom zákone, aby sa vo volebnej kampani nestupňoval nacionalizmus. Okrem toho slovenská strana hrala o čas v nádeji, že po voľbách nastúpi v Budapešti vláda, s ktorou sa bude dať dohodnúť. Lenže zrejme sa nedalo.

Dzurinda v júni 2003 vyčítal Budapešti to isté, čo teraz Robert Fico: „Maďarska republika postupovala jednostranne, nevyužijúc mechanizmus základnej slovensko-maďarskej zmluvy.“ A zastrájal sa, že možným exteritoriálnym účinkom zákona slovenská vláda zabráni stoj čo stoj.

Diskutujte: Prekážalo by vám, ak by Maďari na Slovensku mali aj maďarské občianstvo?

„Zrazu sa ukázalo, že baránok je len prezlečený, že pod kožúškom má čosi útočné a že na ústretové kroky Slovenska odpovedá novými požiadavkami,“ spomína Štefan Markuš, bývalý slovenský veľvyslanec v Maďarsku. Podľa neho sú však podobné prestrelky vo vzájomných vzťahoch akýmsi seriálom na pokračovanie „Vyskytujú sa v ňom staré motívy, ale objavujú sa aj nové – vždy sa niečo vymyslí v záujme reintegracie všetkých Maďarov,“ dodáva Markuš.

Motív dvojakého občianstva nie je v tejto súvislosti až taký celkom nový. Presne pred desiatimi rokmi sa v Budapešti konal 5. svetový kongres Maďarov, ktorý sa rozhodol presadzovať revíziu maďarských hraníc, a teda aj revíziu zmluvy z Trianonu. Miklós Duray vtedy na protest pozastavil svoje členstvo vo Svetovom zväze Maďarov. Ešte predtým však navrhol zakotviť do záverečnej rezolúcie myšlienky o dvojakom občianstve zahraničných Maďarov a o vytvorení ďalšej komory maďarského parlamentu, v ktorej by boli zastúpení práve krajania. Podľa vtedajších médií si kongres oba nápady osvojil a schválil.

Ukazuje sa však, že s ideou dvojakého občianstva prišiel ako prvý už o niekoľko rokov skôr predseda zväzu Sándor Csoóri. Duray ako výkonný podpredseda SMK vtedy zareagoval pomerne zdržanlivo. „Treba najskôr posúdiť, čo by to znamenalo a vyvolalo,“ povedal v jednom novinovom rozhovore. „Získanie dvojakého štátneho občianstva ešte nemusí znamenať získanie všetkých občianskych práv.“

V zásade sa však Duray už v roku 1998 vyjadril za dvojaké štátne občianstvo pre menšinových Maďarov. „Veď aj môj syn, ktorý sa narodil v USA, ho má, ale v určitých prípadoch to naozaj treba citlivo zvážiť,“ prízvukoval.

Po desiatich rokoch od konania svetového kongresu Maďarov a po návrate Fideszu a Orbána k moci sa problém dvojakého občianstva stáva v Maďarsku predmetom legislatívneho procesu. Nepredpokladá sa však, žeby bolo spájané s volebným právom zahraničného krajana. Aspoň zatiaľ nie…

15 debata chyba