V New Yorku je ticho pred búrkou, zatvorili metro, burzy aj školy

Najľudnatejšie americké mesto New York s viac ako ôsmimi miliónmi obyvateľov v nedeľu večer pred očakávaným pondelkovým úderom hurikánu Sandy do písmena spĺňalo klišé o tichu pred búrkou.

29.10.2012 11:23 , aktualizované: 18:49
New York, búrka, atlantický oceán, hurikán Sandy Foto:
Búrka by mala v New Yorku naplno udrieť v pondelok popoludní miestneho času.
debata (9)

Z ulíc, v ktorých vial stále silnejší vietor, postupne mizol obvyklý hektický ruch. Jazdilo v nich menej áut a mnoho obchodov bolo zatvorených, často aj utesnených pred prípadnou záplavovou vodou. Obchody s potravinami potom rovnako ako v sobotu boli plné ľudí, ktorí si robili zásoby. Nakupovali potraviny, vodu a batérie.

„Pre obchody to musí byť požehnanie,“ prehodil ktosi podvečer na ulici pred predajňou Fairway v newyorskej štvrti Upper East Side. „Kým ešte ľudia platia, tak je,“ žartoval jeho známy o možnom rabovaní. Pred obchodom v tej chvíli bola fronta, v ktorej ľudia pokojne čakali, aby sa vo vnútri mohli zúčastniť na tlačenici medzi regálmi. Voda v tomto, ale aj vo väčšine ostatných obchodov ale už bola v regáloch len v malých baleniach.

Supermarket Kmart neďaleko Union Square na južnom Manhattane už bol v tom čase zatvorený a zamestnanci pri dolnom vstupe, ktorým sa do predajne vchádza z metra, skladali vrecia s pieskom. Pri hornom vchode zase vytvárali hradbu z paliet. Nezvyčajne skôr zavrelo i neďaleké fitnescentrum David Barton Gym. Zákazníkov aj zamestnancov poslalo domov už o šiestej večer, teda o tri hodiny skôr ako zvyčajne.

Dôvodom boli najmä núdzové opatrenia newyorského dopravného podniku, ktorý od siedmej večer prerušil prevádzku v metre. O dve hodiny neskôr potom prestali jazdiť aj autobusy. O „System shutdown“ (zastavení prevádzky) in­formovali vo viac ako 450 staniciach metra na plagátoch, ktoré upozorňovali o ochro­mení životne dôležitej tepny osemmilionového mesta. Naposledy mestská doprava v New Yorku „zamrzla“ vlani na konci augusta kvôli hurikánu Irene.

Hroziace búrky zasiahli aj kultúru v meste. Predstavenia v nedeľu večer zrušili všetky broadwayské divadlá. Neuskutočnilo sa aj mnoho plánovaných koncertov. Naopak v baroch bolo pomerne živo. Napríklad podnik Arlene 's Grocery v štvrti Lower East Side lákal okoloidúcich, aby hurikán prečkali vnútri.

Búrka by mala v New Yorku naplno udrieť v pondelok popoludní miestneho času. Úrady varujú pred tým, že jej dopad by mohol byť mimoriadne ničivý. Veľké škody už hurikán Sandy napáchal v Karibiku, keď za sebou nechal viac ako 60 mŕtvych.

Uzavreté sú burzy aj Socha slobody

Podľa analytikov americkej spoločnosti CoreLogic hurikán Sandy bezprostredne ohrozuje majetky najmenej 284-tisíc amerických rodín v hodnote 88 miliárd dolárov. Už v pondelok je podľa energetikov bez prúdu 14-tisíc amerických domácností. Prevádzku zastavili viac ako dve tretiny ropných rafinačných kapacít na východe USA.

Uzavreté sú burzy v New Yorku a Chicagu. Socha slobody, ktorá mala byť v pondelok znovu otvorená po ročných opravách, bude návštevníkom prístupná až neskôr.

V New Yorku a Filadelfii zas­tavili prevádzku metra, železničná spoločnosť Amtrak postupne ruší spoje na severovýchodnom pobreží. Letecké spoločnosti v pondelok zrušili 7 600 vnútrozem­ských a medzinárodných letov, ktoré mali začínať alebo končiť na východe USA. V Bostone, Washingtone a Baltimore sú zatvorené školy.

Hurikán môže ovplyvniť aj prezidentské voľby

Americké médiá špekulujú aj o možnom vplyve hurikánu na prezidentské voľby. Nepriazeň počasia už ovplyvnila volebnú kampaň, keď prinútila pre­zidenta Baracka Obamu a  jeho republikánskeho soka Mitta Romneyho zmeniť plány. Obaja prezidentskí kandidáti zrušili predvolebnú kampaň. Voliči navyše v prípade prírodnej katastrofy nebudú myslieť na politiku.

Prirodzenú politickú výhodu hurikán bezprostredne dáva Obamovi, ktorý stojí v čele americkej administratívy­. Internetový denník Politico napísal, že prezidentovi počas prírodnej katastrofy stačí, keď bude robiť svoju prácu. Ak by však šéf Bieleho domu urobil nejakú zásadnú chybu, alebo by mu ľudia napríklad kládli za vinu pomalý postup záchranných prác, mohla by sa výhoda najvyššej exekutívne funkcie obrátiť proti nemu. Všetci v USA majú ešte v živej pamäti, ako Obamov predchodca George Bush nezvládol hurikán Katrina.

Naopak Romney toho podľa televíznej stanice CNN počas hurikánu Sandy príliš robiť nemôže. Akékoľvek vyjadrenie z jeho strany by ľudia mohli vnímať ako snahu vytrieskať z prírodnej katastrofy politický kapitál alebo ako ukážku jeho neschopnosti viesť v čase krízy.

Otáznik tiež visí nad volebnou účasťou. V štátoch zasiahnutých hurikánom by mohla klesnúť v chudobnejších oblastiach, ktoré často bývajú prírodnými katastrofami značne zasiahnuté a nemajú príliš prostriedkov na obnovu a záchranné práce. Takýto vývoj by poškodil demokratov, za ktorých ľudia z týchto oblastí zvyčajne hlasujú. Prezidentské voľby sa v Spojených štátoch konajú budúci utorok. Prieskumy naznačujú, že hlasovanie bude veľmi tesné. Favoritom je však stále Obama vďaka náskoku v kľúčových štátoch, ako je Ohio, kde sa skutočne rozhoduje o výsledku volieb.

Pobrežie Atlantického oceánu. Búrka by mala v...
Pobrežie Atlantického oceánu. Búrka by mala v...
+22Američania sa pripravujú na hurikán Sandy....
9 debata chyba