Verí na zázraky, trúfa si poraziť Putina

Ako prezident by so Severoatlantickou alianciou vybudoval spoločný protiraketový štít, tvrdí o sebe ruský opozičný líder Grigorij Javlinskij. Nestráca nádej, že v Kremli nahradí Vladimira Putina, o ktorom hovorí, že chce vládnuť takmer štvrťstoročie. "Prirovnávať ho ku komunistickému vodcovi Leonidovi Brežnevovi je nepresné, pretože ten vládol 18 rokov," povedal Javlinskij v rozhovore pre Pravdu. Interview poskytol na konferencii Fórum 2000, ktorá sa uskutočňuje v Prahe od roku 1997 z podnetu Václava Havla.

05.11.2012 14:00
Grigorij Javlinskij Foto:
Grigorij Javlinskij
debata (5)

Na jar ste oslávili šesťdesiate narodeniny. Aký hlavný politický cieľ si dávate do najbližších rokov?
Treba vyhrať voľby.

Aké?
Prezidentské.

Budú až v roku 2018. Už teraz na ne myslíte?
Necelých šesť rokov je v Rusku krátka doba, aby sa človek pripravil na voľby.

Lenže Vladimir Putin nepochybne plánuje obhájiť svoje kreslo.
Tak treba nad ním zvíťaziť.

Trúfate si? Keď ste v roku 2000 kandidovali proti nemu, získali ste len necelých 6 percent hlasov.
Bude to ťažké, ale v živote som videl dva politické zázraky.

Kedy?
Počas troch rokov sa rozpadol Sovietsky zväz. Nikto by takému vývoju nikdy predtým neveril. Zázrak mal pokračovanie.

Kde?
Onedlho sa udiali demokratické zmeny vo východnej Európe. Kto by to tiež predpovedal? V pozadí obidvoch politických zázrakov stál strojca perestrojky a glasnosti Michail Gorbačov. Vyhlásil, že môže existovať sloboda slova. Slovo zmenilo svet, nie jadrová vojna. Slovo, sloboda prejavu.

Druhý politický zázrak ste kde videli?
Počas oranžovej revolúcie, ktorá vypukla na Ukrajine v novembri 2004. Milión ľudí sa zhromaždil na námestí v Kyjeve. V hroznom počasí, v mraze, vydržal tri mesiace. Kto by tomu veril niekoľko mesiacov predtým. Keby ste sa v septembri 2004 opýtali ktoréhokoľvek Ukrajinca, či verí, že v zime bude milión občanov stanovať v metropole, tak by len nechápavo zakrútil hlavou. Ani v Rusku, ani na Ukrajine sa však veci nedotiahli do konca.

Prečo?
Lebo spoločnosť nebola pripravená. Mojou úlohou je, aby spoločnosť bola pripravená. Toto poslanie zdôrazňujem.

Akú alternatívu predložíte voličom?
Pravda proti lži.

A v ekonomike?
Národný kapitalizmus namiesto štátneho oligarchického kapitalizmu.

Majú oligarchovia politický vplyv na Putina?
Nie. Oligarchovia sú ľudia, ktorí zarábajú peniaze.

Pre túžbu po moci býva Putin prirovnávaný k sovietskym vládcom.
Nespráva sa ako generálny tajomník komunistickej strany, pretože Leonid Brežnev ním bol 18 rokov. Putin chce zostať v Kremli 24 rokov.

Dmitrij Medvedev sa vrátil z Kremľa do kresla predsedu vlády. Vydrží v ňom počas celého Putinovho súčasného funkčného obdobia?
Pochybujem. Ak nastanú ťažké časy, Putin vyhodí Medvedeva.

Vzťahy Ruska a Gruzínska sú chladné. Dôvodom je jednostranné vyhlásenie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska, čo Moskva podporila. Čo by ste spravili ako prezident?
V obidvoch prípadoch ide o zložitú históriu a veľa problémov. Stačí si spomenúť na prvého gruzínskeho prezidenta po rozpade Sovietskeho zväzu. Zviad Gamsachurdia im zobral autonómiu. Abcházske aj južnoosetské obyvateľstvo je značne homogénne – je naladené protigruzínsky. Odohralo sa tam veľa vecí, ktoré ťažko zvrátite.

Ste zástanca ich nezávislosti?
Hovorím len, že je to fakt. Nebuďme zbytoční idealisti.

Považujete NATO za nepriateľa Ruskej federácie?
Ako prezident by som presadzoval spoluprácu. Vytvorili by sme spoločnú protiraketovú obranu. Iránsky režim predstavuje hrozbu. Myslím si, že vyvíja jadrovú zbraň.

Prečo Putin spolupracuje s Iránom?
Nenazýval by som to spoluprácou. Je to skôr snaha o samostatnú zahraničnopolitickú líniu vo vzťahu k Američanom. Zároveň sleduje cieľ, aby s Iránom nezašiel príliš ďaleko. A keď hovoríte o spolupráci, čo robia významné firmy v západnej Európe?

Zarábajú na obchodných dohodách s Teheránom.
Takže je všetko jasné. Keby vám Putin poskytol rozhovor a spýtali by ste sa ho na Irán, odpovedal by vašou vetou. Čo robia iní? Zarábajú v Iráne veľké peniaze. Rovnako to bolo s Irakom. Spomínate si? Hoci platilo embargo, koľkí dostávali od Saddáma Husajna ropu a dávali mu za ňu peniaze? Mnohí. Mnohí!

Ktorý americký prezidentský kandidát by bol lepší pre rozvoj vzťahov medzi Ruskom a USA?
Môžete očakávať niečo iné od Baracka Obamu ako doteraz? Nič. A od Mitta Romneyho? Mal niekoľko slovných výpadov proti Rusku, ale to je len predvolebné bla-bla-bla. Aj George Bush tak rečnil v kampani, a čo sa stalo po jeho príchode do Bieleho domu? Američania dobre vedia, že Rusov potrebujú – kvôli Afganistanu, Iránu, kvôli mnohým veciam vo svete. USA majú teraz dosť vlastných problémov, aby nás vzdelávali v demokracii, pri čom v prvom rade sa o to musíme postarať my sami - my doma v Rusku.

Keď sa Bush prvý raz stretol s Putinom, povedal, že sa mu pozrel do očí a zistil, že je to dobrý chlapík. Čo ste vy objavili v Putinových očiach?
Poznám ho dlho. Ešte z Petrohradu. Pôsobil ako obyčajný človek. Keď Bush vyhlásil, že prenikol do Putinovej duše, moja manželka mi povedala, že by sa chcela stretnúť s americkým prezidentom. Poznamenala, že do mojich očí sa pozerá už štyridsať rokov, ale stále v nich nič nenašla. Zasmiala sa, že Bush je zrejme najlepší psychológ na svete.

Kedy sa Putin zmenil takpovediac na autokrata?
Mal to jednoduché. Zisťoval, čo môže robiť: „Spravím to takto, všetci mlčia. Urobím to inak, zase sú všetci ticho.“ A tak ďalej a je to vyriešené. Mimochodom, kto kedysi podporoval Putina? Všetci významní ruskí demokrati – Boris Nemcov, Garri Kasparov.

Prečo si Boris Jeľcin vybral Putina za prezidentského nástupcu?
Pretože hľadal človeka, ktorý ochráni záujmy jeho blízkych. Putin splnil svoju úlohu.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba