Zastaví ropu technika z Titanicu?

Nechať na dne Mexického zálivu vybuchnúť atómovú bombu. Napchať do vrtu duše z pneumatík a potom ich nafúknuť. Zistiť, kde presne vypláva ropa na hladinu a tam ju pozbierať. To je len zopár z desaťtisícov nápadov, ktoré prichádzajú do ropnej spoločnosti BP.

03.06.2010 18:30
debata (11)

Ich cieľ je rovnaký – zastaviť najhoršiu ekologickú katastrofu v dejinách Spojených štátov. Medzi množstvom anonymných vynálezcov je i známy americký režisér James Cameron.

„V posledných týždňoch som s narastajúcou hrôzou a stisnutým srdcom sledoval, čo sa deje v Mexickom zálive,“ vyhlásil niekoľkonásobný držiteľ Oscara na technologickej konferencii. „Myslel som si pritom, že títo somári nevedia, čo robia.“

Cameron okrem iného režíroval filmy Priepasť a Titanic, ktoré sa z časti odohrávajú v hĺbkach oceánu. Filmárovi od tých čias zostala flotila malých diaľkovo navigovaných ponoriek, schopných pracovať hlboko pod hladinou, i tímy, ktoré ich dokážu majstrovsky ovládať. Teraz ich Cameron ponúka do služieb štátu, aby zastavili únik ropy z poškodeného vrtu. BP zatiaľ jeho ponuku odmietla, no Cameron si vraj ešte pohovorí s Bielym domom.

Pomôcť chce aj iná celebrita. Spoločnosť Kevina Costnera, ktorý hral vo vlastnom filme Vodný svet, vyvinula zariadenie na odfiltrovanie nečistôt z vody a hollywoodsky herec ho chce nasadiť v Mexickom zálive.

Ropná spoločnosť zatiaľ pokračuje v neúspešných snahách zastaviť únik dvoch až troch miliónov litrov ropy denne z vrtu v poldruhakilo­metrovej hĺbke. Nezdarom sa takmer skončil pokus odrezať vršok poškodenej stúpačky, odvádzajúcej ropu z vrtu, a nasadiť naň ventil. Podmorským robotom sa totiž v reze zasekla píla a trvalo niekoľko hodín, kým sa ju podarilo uvoľniť. Napriek tomu však rastie skepticizmus, či tento nápad niečo prinesie – nádej sa teraz skôr upiera na dva odľahčovacie vrty, ktoré sa šikmo pripoja na ten pôvodný a zdroj ropy sa cez ne zabetónuje.

Alternatívnym myšlienkam, prichádzajúcim do spoločnosti, zatiaľ BP veľa šancí nedáva, hoci všetky skúma tím odborníkov. Takmer určite však Američania neskúsia výbuch atómovej bomby, hoci podobný spôsob vraj v minulosti použil Sovietsky zväz. Teoreticky by nukleárny výbuch mal roztaviť horninu, ktorá by vrt upchala. V praxi by však išlo o porušenie zmlúv o jadrovom odzbrojení a nie je ani jasné, či by bomba situáciu narušením morského dna ešte nezhoršila.

Spoločnosť BP už priznala, že s možnosťou poškodenia vrtu a následným výbuchom ropnej plošiny vôbec nerátala.

„Nemali sme nástroje, ktoré sme mali mať pripravené,“ povedal v rozhovore pre Financial Times šéf BP Tony Hayward. „Kritika je preto úplne oprávnená,“ vyhlásil s tým, že pravdepodobnosť podobnej nehody bola jedna k miliónu.

Katastrofa však môže ovplyvniť ďalšiu ťažbu ropy.

„Pre ropný priemysel je to koniec hry, aspoň čo sa týka ťažby v hlbokých vodách a v Arktíde,“ povedal pre Pravdu profesor strojníctva Robert Bea z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý sám pracoval pri hĺbkovej ťažbe ropy.

Americký prezident Barack Obama síce v týchto dňoch povolil vybudovanie ďalšieho vrtu v Mexickom zálive, týka sa to však pobrežného náleziska. Na hĺbkové vrty Biely dom uvalil polročné moratórium.

„Pochybujem, že potrvá len šesť mesiacov,“ myslí si Bruce Bullock, šéf energetického inštitútu pri Južnej metodistickej univerzite v Dallase. „Vláda zatiaľ nepreukázala schopnosť dosiahnuť čokoľvek do pol roka,“ povedal pre Pravdu. Ak by zákaz pretrval, bola by to podľa neho zlá správa predovšetkým pre americkú ekonomiku. „Mexický záliv je jedinou oblasťou USA, okrem niektorých častí Aljašky, s otvoreným prístupom k náleziskám. Táto nehoda bola dôsledkom veľkých pochybení ľudského faktora a zároveň zlyhania vybavenia, ktoré malo byť zálohou proti ľudským chybám. Hlbokomorská ťažba však môže byť bezpečná. Únikov ropy je menej ako leteckých alebo banských nešťastí,“ tvrdí.

Ľudské a organizačné zlyhanie zároveň so zlou údržbou ťažobných zariadení považuje za príčinu tragédie i Bea. Podľa neho však do budúcnosti bude musieť svoj prístup k ťažbe v morských hĺbkach zmeniť aj vláda. „Treba zlepšiť proces regulácií a dostať ich na svetovú úroveň, takú akú majú vo Veľkej Británii a v Nórsku,“ tvrdí. „Prelom však musí nastať i v ťažobnom priemysle. Musí sa zvýšiť schopnosť ovládať a zmierňovať následky zlyhaní a zároveň sa musia ropné spoločnosti viac sústrediť na vzdelávanie svojich zamestnancov,“ povedal pre Pravdu.

11 debata chyba