Učitelia chystajú štrajk od 13. septembra

V tieni pripravovaného štrajku učiteľov sa začal nový školský rok. Nespokojní pedagógovia oznámili protestnú akciu, aby prinútili vládu k výraznejšiemu zvýšeniu platov a k vynakladaniu viac peňazí na vzdelávanie.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá zastupuje časť pedagógov na Slovensku, usporiadala štrajk už pred marcovými parlamentnými voľbami. Do protestu sa ale zapojila len malá časť škôl a predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica odmietla požiadavky učiteľov splniť.

Teraz plánujú učitelia od 13. septembra štrajkovať v úvodnej fáze jednu vyučovaciu hodinu, v ďalších týždňoch chcú protest postupne predlžovať.

„Dôvodom obnovenia štrajku je nesplnenie požiadaviek štrajkujúcich pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva na zabezpečenie primeraného financovania školstva,“ uviedla ISU. Ministerstvo školstva v reakcii pripomenulo, že platy učiteľov stúpli na začiatku tohto roka o štyri percentá a o ďalších šesť percent od septembra. „V prvom rade chcem povedať, že vláda svoje sľuby plní. Som rád, že od septembra sa platy zvyšujú. Samozrejme, je to prvý krok,“ povedal v diskusnej relácii verejnoprávneho Slovenského rozhlasu minister školstva Peter Plavčan.

Súčasný koaličný kabinet premiéra Fica sľúbil pri svojom nástupe do úradu po tohtoročných voľbách vynakladať na školstvo viac peňazí a okrem tohtoročného prilepšenia učiteľom každoročné zvyšovanie ich platov od roku 2018 za predpokladu presadenia reforiem. Plavčan povedal, že rokuje s ministrom financií, aby mzdy pedagógov stúpli aj v budúcom roku.

Zvýšiť výdavky na vzdelávanie a zlepšiť odmeňovanie pedagógov predtým odporučila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Upozornila tiež, že počet škôl a stavy učiteľov klesli oveľa pomalšie ako počty žiakov.

Najmä platy začínajúcich pedagógov sú podľa odborov i ministerstva školstva nízke a výraznejšie zaostávajú za priemernou mzdou v krajine, ktorá je 867 eur.

Čítajte viac

Súvisiace články:

ministerstvo kultúry,

Odluka cirkví od štátu nie je témou

28.02.2017 07:00

Ročne idú na podporu cirkví milióny eur z verejných peňazí. Snaha zmeniť ich financovanie je dodnes bez výsledku.

doktor, lekár, pacient, ambulancia, ordinačné hodiny

Koľko naozaj ordinujú lekári?

28.02.2017 07:00

Ordinačné hodiny rozdelili zdravotníkov. Asociácia nemocníc sa pustila do všeobecných lekárov, vyčíta im, že nedodržiavajú ordinačné hodiny.

V4, Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová, Viktor Orbán,

Summit V4 o kvalite potravín bude vo štvrtok vo Varšave

27.02.2017 18:43

Summit V4 o problematike dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) sa uskutoční z iniciatívy Slovenska vo štvrtok vo Varšave.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Opatrenia ozdravného plánu VšZP prenesú riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Afganský policajt zastrelil najmenej 11 kolegov

28.02.2017 10:02

Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov.