Učitelia chystajú štrajk od 13. septembra

V tieni pripravovaného štrajku učiteľov sa začal nový školský rok. Nespokojní pedagógovia oznámili protestnú akciu, aby prinútili vládu k výraznejšiemu zvýšeniu platov a k vynakladaniu viac peňazí na vzdelávanie.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá zastupuje časť pedagógov na Slovensku, usporiadala štrajk už pred marcovými parlamentnými voľbami. Do protestu sa ale zapojila len malá časť škôl a predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica odmietla požiadavky učiteľov splniť.

Teraz plánujú učitelia od 13. septembra štrajkovať v úvodnej fáze jednu vyučovaciu hodinu, v ďalších týždňoch chcú protest postupne predlžovať.

„Dôvodom obnovenia štrajku je nesplnenie požiadaviek štrajkujúcich pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva na zabezpečenie primeraného financovania školstva,“ uviedla ISU. Ministerstvo školstva v reakcii pripomenulo, že platy učiteľov stúpli na začiatku tohto roka o štyri percentá a o ďalších šesť percent od septembra. „V prvom rade chcem povedať, že vláda svoje sľuby plní. Som rád, že od septembra sa platy zvyšujú. Samozrejme, je to prvý krok,“ povedal v diskusnej relácii verejnoprávneho Slovenského rozhlasu minister školstva Peter Plavčan.

Súčasný koaličný kabinet premiéra Fica sľúbil pri svojom nástupe do úradu po tohtoročných voľbách vynakladať na školstvo viac peňazí a okrem tohtoročného prilepšenia učiteľom každoročné zvyšovanie ich platov od roku 2018 za predpokladu presadenia reforiem. Plavčan povedal, že rokuje s ministrom financií, aby mzdy pedagógov stúpli aj v budúcom roku.

Zvýšiť výdavky na vzdelávanie a zlepšiť odmeňovanie pedagógov predtým odporučila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Upozornila tiež, že počet škôl a stavy učiteľov klesli oveľa pomalšie ako počty žiakov.

Najmä platy začínajúcich pedagógov sú podľa odborov i ministerstva školstva nízke a výraznejšie zaostávajú za priemernou mzdou v krajine, ktorá je 867 eur.

Čítajte viac

Súvisiace články:

počasie, pes, človek, lavička

Pred nami je zmena počasia a aj času

25.03.2017 08:00

Víkend zmien. Aj takto by sa dalo charakterizovať, čo sa nás čaká v sobotu a nedeľu.

Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Benjamín Netanjahu

Izrael ignoruje zákaz BR OSN k výstavbe osád

25.03.2017 08:19

Izrael ignoruje decembrovú požiadavku rady, aby prestal s výstavbou osád na okupovaných palestínskych územiach.

Rím, stíhačky, trails

Stovky novinárov štrajkujú pri príležitosti Rímskeho summitu

25.03.2017 08:07

Stovky novinárov pracujúcich pre viacero talianskych médií ohlásili v piatok, že dnes vstúpia do štrajku.

Lyon, atentát

Pri streľbe v Lille utrpeli zranenia traja ľudia

25.03.2017 08:03

Traja ľudia utrpeli v piatok v noci zranenia pri streľbe v meste Lille na severe Francúzska.

počasie, pes, človek, lavička

Pred nami je zmena počasia a aj času

25.03.2017 08:00

Víkend zmien. Aj takto by sa dalo charakterizovať, čo sa nás čaká v sobotu a nedeľu.