Hurban sa vrátil do Beckova v spomienkach

Jeho podobizeň sa dostala na poštovú známku, venovali mu pamätnú medailu a tiež výstavu v miestnej kúrii. V Beckove, rodisku Jozefa Miloslava Hurbana (1817 - 1888), vyvrcholili uplynulý víkend celonárodné oslavy 200. výročia jeho narodenia.

sprievod, Čestná stráž, Beckov
Historický sprievod obcou na čele s Čestnou strážou Ozbrojených síl SR.
Autor: ,

Spisovateľ, politik a bojovník za národné práva Slovákov sa narodil 19. marca 1817.

„Čestná stráž, pozor!“ zavelil jej veliteľ. Štyria muži v modrých uniformách vytasili pred seba šable. Dav ľudí, ktorý sa vyrojil z neďalekého evanjelického kostola, sa dal za hudobného sprievodu do pohybu. Pod pamätnou tabuľou Jozefa Miloslava Hurbana na budove evanjelickej fary pribúdali spomienkové vence. Na jej mieste stál kedysi dom, v ktorom sa Hurban narodil a kde prežil svoje detstvo.

V sprievode kráčali aj dve staršie dámy. Navonok nebolo poznať, že majú k Hurbanovi bližšie ako ktokoľvek iný. S národným dejateľom ich spája rodinné puto. Tatiana Milica Srnánková je Hurbanovou pravnučkou a Viera Žarnovická jeho prapravnučkou.

Hurbanova pravnučka pani Tatiana Milica Srnánková (rod.
Hurbanová).
Hurbanova pravnučka pani Tatiana Milica Srnánková (rod. Hurbanová).
Autor: Pravda, Žaneta Janečková

„Boli sme vychovávaní v rovnakom duchu, v akom viedol svoju rodinu aj môj pradedo. Otec nám vždy vravel, aby sme sa nechválili tým, z akej rodiny pochádzame, až keď vykonáme skutky, ktoré sú hodné nášho predka,“ zaspomínala pani Tatiana. Jej dedo bol Konštantín, tretí syn Hurbana. V rodine majú dvoch mužov, ktorí sú poslednými nositeľmi priezviska Hurban.

Podľa ďalšieho z jeho potomkov je neuveriteľné, ako stíhal byť evanjelickým kňazom, spisovateľom, novinárom, jazykovedcom, povstaleckým ve­liteľom, politikom (prvý predseda Slovenskej národnej rady) a dobrým otcom svojej početnej rodiny a tiež kamarátom „do dažďa“.

„Nemal z toho pritom žiadne výhody, ale problémy, prenasledovanie a strádanie svojej širokej rodiny. V skratke prežil históriu celých rodov v jednom živote,“ povedal jeho praprapravnuk Iľja Krno, ktorý pochádza z rodiny Hurbanovho najstaršieho syna Svetozára Hurbana Vajanského.

Čítajte viac

Spolu s bratom Svetozárom sa zhodujú, že Hurbana poznajú skôr cez jeho diela, prípadne diela, ktoré o ňom boli napísané, ako z rozprávania v rodinnom kruhu. „Rád by som sa ho okrem iného spýtal na motiváciu, prečo ako mladý otec riskoval svoj život v mene ideálov, ktoré považoval nie za vlastné, egocentrické, ale spoločensky prospešné,“ dodal Svetozár Krno, politológ, ktorý prispieva na názorové strany denníka Pravda.

Popri majestátnych ruinách hradu Beckov sa sprievod presunul ku kúrii Ambrovec, ktorá je vysunutým pracoviskom Trenčianskeho múzea. Na jej nádvorí odovzdali štyrom osobnostiam strieborné pamätné medaily s reliéfom Hurbanovej podobizne, ktoré dala vyrobiť obec.

„Prosím vás, budú sa dať tieto medaily aj kúpiť, som totiž zberateľ,“ zaujímal sa muž, zatiaľ čo sa pozvaní hostia presúvali dovnútra kúrie. Na poschodí ich vítala staronová výstava s čriepkami Hurbanovho života. Na chvíľu ju zatvorili, aby ju pripravili nanovo. „Pribudli nové fotografie a tri zbierkové predmety,“ priblížil kurátor výstavy Libor Bernát.

Na mieste, kde stál Hurbanov rodný dom, sa dnes nachádza
evanjelická fara.
Na mieste, kde stál Hurbanov rodný dom, sa dnes nachádza evanjelická fara.
Autor: Pravda, Žaneta Janečková

V centre obce sa popoludní znovu schádzal sprievod na čele s čestnou strážou. Za ňou niesli miestni hasiči Hurbanov portrét. Historický ráz dodal sprievodu konský povoz s mladou dvojicou v dobových kostýmoch. Švihácky „Hurban“ mával spolu s manželkou „Annou“ okolostojacim.

Mierili do kultúrneho domu, kde bol pripravený ďalší program. Príchodiacich tu lákali najmä známky s Hurbanom, ktoré pri príležitosti dvestoročnice jeho narodenia vydala Slovenská pošta. Na celonárodnej spomienke v Beckove sa zúčastnili exprezident Ivan Gašparovič, poslanci Národnej rady, predstavitelia krajských i obecných samospráv, zástupcovia evanjelickej cirkvi a ďalší.

Od obce získali pamätné medaily prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady Andrej Danko, ktorí si ich prevzali v zastúpení, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. Miloš Klátik.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.