28,3%
SMER-SD
49
12,1%
SaS
21
11,0%
8,6%
SNS
15
8,0%
ĽS NS
14
6,6%
6,5%
5,6%
#SIEŤ
10
4,9%
KDH
4,0%
0,8%
0,7%
TIP
0,7%
SZS
0,6%
KSS
0,3%
0,3%
0,2%
SMS
0,1%
PD
0,1%
0,1%
0,1%
Zdroj údajov: Štatistický úrad SR (spočítaných okrskov: 99.98%), prepočet mandátov Pravda.sk

Volebná korupcia. Za hlas pýtajú desať eur

Tisícky mužov zákona vyšli do ulíc, aby dohliadali na pokojný priebeh volieb. Viac pozornosti však nasmerujú na východné a stredné Slovensko, kde najčastejšie dochádza ku kupovaniu hlasov. To sa považuje za trestný čin volebnej korupcie, hrozí zaň jeden až päť rokov väzenia.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) už v piatok evidovala šesť prípadov volebnej korupcie. Ľudia predávajú svoje hlasy za peniaze, za jeden hlas pýtajú do 10 eur.

„Z predchádzajúcich skúseností vieme dobre, že volebná korupcia sa organizovala predovšetkým v oblasti sociálne vylúčených skupín,“ priblížil policajný prezident Tibor Gašpar.

Prípady kupovania hlasov sa týkajú predovšetkým stredného a východného Slovenska. Polícia očakáva, že k viacerým trestným činom dôjde práve dnes počas volieb. NAKA ešte posudzuje dva podnety, ktoré sa možno podľa Gašpara prepíšu na trestný čin marenia prípravy volieb.

Gašpar tiež prezradil, že polícia má informácie o osobách, ktoré sa pokúsia narušiť priebeh volieb. Povedal len toľko, že niektoré politické strany a hnutia chcú prostredníctvom členov volebnej komisie viesť politickú kampaň tak, že budú oblečení v tričkách s reklamou, prípadne antikampaňou konkrétnej politickej strany.

Ak člen volebnej komisie príde v takomto tričku, poriadok s ním musí urobiť predseda komisie.

„Musí takého člena vyzvať, aby od svojho konania upustil, teda aby si takéto tričko vyzliekol. Ak tak neurobí, môže predseda zavolať políciu. V prípade, že člen komisie neposlúchne ani mužov zákona, buď zo svojej pozície odstúpi, alebo ho odvolá jeho politická strana,“ vysvetlila Eva Chmelová, zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Odstúpeného člena komisie vystrieda náhradník z tej istej strany, ak ho strana nemá, náhradníka deleguje primátor alebo starosta.

Na priebeh volieb budú dohliadať dopravní, poriadkoví, železniční, kriminálni či hraniční a cudzineckí policajti. Pridajú sa k nim aj príslušníci NAKA. Celkovo bude nasadených približne päťtisíc policajtov, ktorí slúžia v 12-hodinových zmenách.

Ide teda o 865 hliadok a v rámci jednej zmeny je nasadených 1 730 mužov zákona. „Bol zriadený štáb prezidenta na zabezpečenie volieb, ako aj štáby krajských riaditeľov Policajného zboru,“ poznamenal Gašpar.

Policajti sa sústredia najmä na ochranu verejného poriadku v okolí volebných miestností, ale aj budov, kde sa budú sčítavať hlasy voličov. Ide napríklad o budovu Štátnej volebnej komisie či Štatistického ú­radu.

Gašpar tiež pripomenul, aby predsedovia volebných komisií nezabudli zamedziť vynášaniu nepoužitých hlasovacích lístkov z volebnej miestnosti. Ak tak voliči urobia, išlo by o priestupok, za ktorý im hrozí pokuta 33 eur. Za dodržanie tejto povinnosti v prvom rade podľa policajného prezidenta zodpovedajú predsedovia komisií.

Okrem korupcie zaznamenala polícia aj prípady marenia prípravy volieb. Eviduje 16 podnetov, v štyroch už bolo začaté trestné stíhanie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
virtualne-volby-2016-620x465

Virtuálne voľby na Pravda.sk: Smer, SaS, ĽSNS...

07.03.2016 15:44

Virtuálne voľby na Pravda.sk vyhral Smer. Vyše 12-tisíc čitateľov už v pondelok 29. februára naznačilo, čo volebná sobota potvrdila - nižší výsledok Smeru, úspech SaS či ĽSNS.

peter pellegrini, pellegrini, parlamentné voľby 2016

Pellegrini prevzal zápisnicu o konaní parlamentných volieb

07.03.2016 14:53

Zápisnicu o voľbách do Národnej rady (NR) SR prevzal v pondelok predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer).

volby 20106, Kollar Boris

Kollár si vie Sulíka predstaviť ako slovenského premiéra

07.03.2016 14:24

Richarda Sulíka si viem predstaviť ako nového slovenského premiéra, tvrdí Boris Kollár, predseda parlamentnej strany SME RODINA – Boris Kollár.

László Solymos

Minister Sólymos otvoril novú jaskyňu pod Roháčmi

31.08.2016 17:34

Turisti na Slovensku môžu od septembra navštíviť ďalšiu unikátnu jaskyňu.

mh17, kokpit, vrak,

Príbuzní obetí zostreleného lietadla MH17 žiadajú EÚ o pomoc

31.08.2016 17:28

Príbuzní obetí pádu lietadla vyzvali EÚ, aby vyvinula nátlak na Ukrajinu, Rusko a USA a donútila ich odovzdať vyšetrovateľom informácie a údaje z radarov.

Islamský štát

K likvidácii hovorcu IS sa prihlásilo Rusko

31.08.2016 17:09

Hlavný hovorca IS abú Muhammad Adnání zahynul v utorok v severosýrskom meste Aleppo pri útoku ruského stíhacieho bombardéra Su-34.

daniel lipšic

Opozícia podá trestné oznámenie na policajta, ktorý obvinil Špirka

31.08.2016 16:34

Predstavitelia Opozičnej rady chcú podať trestné oznámenie na vyšetrovateľa, ktorý vzniesol obvinenie voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Špirkovi.

Zoznam poslancov NRSR