Jazdný pruh D1 smerom do Bratislavy už sprejazdnili, nehodu cisterny neprežil vodič

, , 30.04.2018 11:06, aktualizované: 20:44
havária, d1
Havária cisterny na diaľnici D1. Autor:

Hasičom zasahujúcim pri likvidácií následkov dopravnej nehody na D1 pri Dubnici nad Váhom sa podarilo prečerpať približne tri štvrtiny obsahu nádrže havarovanej cisterny, informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, cisterna prevážajúca benzín sa prevrátila mimo cestu, nehodu vodič neprežil.

Krátko po 19. hodine bol sprejazdnený jeden pruh diaľnice D1 v smere do Bratislavy. Na mieste havárie momentálne zasahuje desať hasičov z hasičských staníc v Trenčíne a Púchove," uviedla Farkasová.

Podľa doterajších zistení 33-ročný vodič z okresu Žilina jazdil s nákladným motorovým vozidlom s cisternou po diaľnici D1 smerom od Bratislavy smerom do Žiliny. Zo zatiaľ nezistených príčin zišiel mimo cestu na pole, kde sa s plne naloženou cisternou prevrátil. Na miesto dopravnej nehody bol prizvaný aj súdny znalec.

Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Mariána Petríka hasiči na vozidle vykonali protipožiarne opatrenia. Priebežne boli zachytávané unikajúce prevádzkové kvapaliny, príslušníci HaZZ zatmelili trhlinu na cisterne.

Hasičom sa nepodarilo prečerpať benzín z havarovanej cisterny. O pomoc požiadali českých hasičov.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, slovenskí hasiči nedokázali prečerpať benzín tradičnou metódou. „Českí hasiči sa pomocou špeciálnej techniky Coldcut Cobra pokúsia v cisterne vyrezať otvory a benzín odčerpať. Ide o techniku rezania do všetkých druhov materiálov pomocou vodného stĺpca s vytváraním jemnej vodnej hmly,“ doplnila Farkasová.

Cisterna s objemom 20-tisíc litrov bola plná pohonných látok, po havárii mohlo uniknúť niekoľko desiatok až stoviek litrov. Presné množstvá uniknutej látky budú známe až po prečerpaní.

Vzhľadom na skutočnosť, že horľavá kvapalina v cisterne je na otvorenom priestranstve, koncentrácia je iná, ako keby to bolo v uzavretom priestore. Riziko výbuchu je pomerne nízke.

#benzín #nehoda #úmrtie #cisterna #diaľnica D1
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku