STV stráca mesačne tisíce koncesionárov

23.03.2004 05:53

Takmer 30 tisíc koncesionárov sa vlani odhlásilo od platenia televíznych poplatkov. Pritom mnohí z nich naďalej sledujú doma televíziu. Pokles trvá už tri roky, výraznejší je však od minulého leta.

Slovenská televízia tým prichádza mesačne o 3 milióny korún, ročne o 36 miliónov. Dokonca aj na internete sa objavil návod, ako legálne neplatiť koncesionárske poplatky. ,,Vieme o ňom od minulého týždňa a spôsobuje nám vážne starosti," priznáva člen vedenia STV Branislav Zahradník. Neznámy internetový poradca vychádza z dobrej znalosti zákona a pozná i jeho veľké medzery.

,,Povinnosť platiť poplatok zaniká, ak sa prijímač daruje alebo zverí na dlhodobé používanie inej fyzickej osobe," stojí v zákone. Návod hovorí o tom, že stačí nebyť vlastníkom televízora alebo rádioprijímača, ale ,,darovať" ho osobe v spoločnej domácnosti, ktorá je oslobodená od platenia koncesie. Kto sa chce aspoň čiastočne vyhnúť plateniu, prepíše svoj televízor a rádio na starú matku, s ktorou žije v spoločnej domácnosti. Dôchodcovia totiž platia iba polovičné poplatky. A do septembra minulého roku neplatili nič.

Na Slovensku už aj bez týchto rád ubúdalo každý mesiac niekoľko tisíc koncesionárov, ktorí tvrdia, že prestali vlastniť televízny alebo rozhlasový prijímač. Za Slovenský rozhlas to potvrdila Zlatica Rapošová. Stačí, ak na pošte predložia o tom čestné vyhlásenie a hneď sú vyradení z evidencie platiteľov koncesií. Vlani sa ešte vyžadoval úradne overený podpis, teraz už ani to nie.

Podľa informácií z STV i Slovenského rozhlasu väčšie úbytky koncesionárov z dôvodu ,,nevlastnenia" prijímača zaznamenali po zvýšení poplatkov v auguste minulého roku. Časť dôchodcov začala platiť polovičné poplatky, ďalšia časť sa postupne odhlasuje z evidencie platiteľov koncesií.

Experti v tejto situácii nastoľujú otázku, či sociálne problémy určitých vrstiev spoločnosti majú znášať verejnoprávne médiá. ,,Je na zamyslenie, či by ich nemal nejakým spôsobom kompenzovať štát," hovorí predseda Rady STV Miroslav Kollár.

Podpredseda rady Marek Maďarič má v tejto súvislosti obavy, či zhoršený výber poplatkov v kombinácii s ďalšími rizikovými faktormi, napríklad prehranými súdnymi spormi, nepodkope vyrovnanosť rozpočtu STV.

Zahradník to nevylučuje, preto si myslí, že dozrel čas na odbornú diskusiu o prípadnom zavedení takzvanej televíznej dane alebo o radikálnom zlepšení výberu poplatkov. V Česku už je tento problém dávnejšie na stole legislatívcov. Pri STV síce vznikla dcérska spoločnosť na vymáhanie peňazí od neplatičov, ale hneď pri svojom zrode naráža na bariéru.

Na Slovensku je asi 100-tisíc neplatičov, ktorí dlhujú STV takmer 120 miliónov korún. Ak by televízia chcela od nich vymôcť dlžné peniaze súdnou cestou, musela by najprv sama zaplatiť formou súdnych poplatkov okolo 50 miliónov korún. Nehovoriac už o tom, že preťažené slovenské súdy by zahltila tisíckami nových prípadov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk