Napätie medzi SDKÚ a KDH rastie

12.10.2005 00:01

Desať mesiacov pred voľbami sa zápas SDKÚ a KDH o voličov vyostruje. Lídri oboch strán súperia, kto vo volebnom období povedie pravicu. Otázna je aj povolebná spolupráca, Dzurindova únia si totiž chce partnerov zaviazať, aby pravica postupovala spoločne.

KDH sa zatiaľ pod takýto záväzok podpísať nechystá.

Podpredseda kresťanských demokratov Pavol Minárik tvrdí, že ich snaha viesť pravicové strany odráža súčasný stav politiky aj preferencie, keď KDH v niektorých prieskumoch predbehlo premiérovu SDKÚ. „Kto presvedčí pravicových voličov, ukážu až voľby,“ zdôraznil Minárik. Podľa neho Mikuláš Dzurinda nemá KDH čo vyčítať, že hnutiu ide o líderstvo. „Veď od roku 1997 to bolo aj pre neho vždy prvoradé,“ poznamenal Minárik. Dodal, že Dzurinda v roku 1998 dostal možnosť, aby sa stal lídrom, a KDH mu vtedy ponechalo tento priestor.

SDKÚ sa však z čela pravice stiahnuť nechce. Podľa poslanca Tomáša Galbavého, kto je skutočným lídrom, bude jasné až vtedy, keď sa zverejnia volebné výsledky. „Dôležitejšie však je zabezpečiť, aby pravicová koalícia pokračovala,“ zdôraznil Galbavý. Podľa neho by pravicové strany KDH, SMK a SDKÚ mali podpísať spoločnú deklaráciu, že aj po voľbách budú spolupracovať a pokúsia sa vytvoriť vládu. „Je to jediná možnosť, ako sa postaviť Smeru a ľavici,“ zdôraznil Galbavý.

Kresťanskí demokrati takúto písomnú dohodu nezvažovali. „Zatiaľ takýto návrh nikto nepredložil, ak sa tak stane, budeme o tom rokovať,“ konštatoval Pavol Abrhan (KDH). Podľa neho sa s blížiacim termínom volieb KDH vyjadrí, s kým pôjde do vlády a koho odmietne.

Snahu KDH o prvenstvo kritizoval premiér a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Našou spoločnou víziou by malo byť, aby SDKÚ, SMK a KDH prevážili stranu Smer. Omnoho užitočnejšie ako rozprávať o lídrovstve vnútri stredopravého politického spektra je hovoriť o politickej kontinuite. A ani nie tak hovoriť, ako pre ňu zo všetkých síl pracovať,“ uviedol pre TASR. Dzurinda tak reagoval na predsedu KDH Pavla Hrušovského, ktorý v nedeľu v televízii TA3 povedal, že jeho strana chce byť lídrom pravice.

Súčasné pravicové vládne strany SDKÚ, KDH a SMK majú teraz v parlamente 58 poslancov. Parlamentnú väčšinu získali na začiatku volebného obdobia vďaka Ruskovej ANO, ktorá však už v koalícii nie. Podľa posledných prieskumov by SDKÚ, KDH a SMK spolu nemali väčšinu. ANO, ktorá z vlády odišla, by sa podľa týchto preferencií do snemovne ani nedostala.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Prestige krémové ruže

Prestige krémové ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk