Nízka účasť nie je len chybou politikov

11.12.2005 15:18

Prezident republiky Ivan Gašparovič je z nízkej účasti na voľbách predsedov samosprávnych krajov sklamaný. "Dúfal som, že občania prídu voliť," vyhlásil. Ako dodal, župani sú totiž ústrednou postavou svojich krajov, navonok ich reprezentujú a okrem toho aj s konečnou platnosťou rozhodujú o niektorých ustanoveniach poslancov.

 Z nízkej účasti však Gašparovič neobviňuje len politikov. Chyba je aj na strane občanov, lebo „si neuvedomujú, že len oni môžu zmeniť stav, ktorý tu je“.

Zvolení predsedovia samosprávnych krajov, ako aj poslanci regionálnych parlamentov budú musieť nasledujúce štyri roky presviedčať verejnosť, že situácia sa už zmenila. Budú musieť viac spolupracovať s občanmi. Prezident si myslí, že regionálne voľby sú trochu signálom nielen pre občanov, ale aj pre politikov. Ukázali, že sa dá dohodnúť aj medzi politickými stranami a vytvoriť koalíciu. Či predvolebné koalície neboli len politickým obchodom, ukáže podľa Gašparoviča len čas, aj keď verí, že tomu tak nie je. Regionálne voľby sú totiž podľa neho bezprostrednejšie a úprimnejšie voči voličom než parlamentné voľby. 

Na situáciu, že za predsedov krajov boli zvolení aj traja poslanci národnej rady sa dá podľa prezidenta pozerať z dvoch strán. Niekedy je totiž dobré, ak v parlamente môžu župani presadzovať potreby svojho kraja. No na druhej strane pripomína, že vo VÚC bude veľa práce a rovnako veľa práce bude mať aj parlament. Zosúladiť obe funkcie nebude teda pre Tibora Mikuša, Juraja Blanára a Milana Murgaša ľahké. „Ja osobne by som bol radšej, keby župani boli len županmi a poslanci národnej rady len poslancami národnej rady, samozrejme s niektorými funkciami, ktoré bezprostredne vyplývajú z ich postavenia,“ dodal Gašparovič.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku