Armáda zmeny v letectve nechystá

Armáda nezmení svoj prístup k vojenskému letectvu ani po poslednej tragickej havárii svojho lietadla, pri ktorej zahynulo 42 ľudí. Nechystá sa navýšiť rozpočet na túto oblasť, zmeniť systém výcviku ani urýchliť modernizácie strojov. Odôvodňuje to schváleným finančným limitom.

01.02.2006 00:00
debata

„Neočakávam žiadne zmeny. Rozpočet je daný,“ konštatoval v tejto súvislosti odchádzajúci minister obrany Juraj Liška (SDKÚ). Jeho nástupca, doterajší štátny tajomník rezortu Martin Fedor, sa včera nechcel k ničomu vyjadrovať. Očakáva sa však, že bude pokračovať v krokoch Lišku.

„Dôležité sú finančné zdroje. Tie určujú mantinely,“ uviedol o ďalších krokoch v letectve hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. S nákupom nových lietadiel sa počíta okolo roku 2010, či sa tak skutočne stane, však závisí od budúcej vlády. „Proces je už naštartovaný,“ tvrdí Vanga. Dovtedy armáda mieni využívať súčasné antonovy.

Fedor na otázky o budúcnosti letectva včera neodpovedal s tým, že ešte nie je ministrom. „Dohodli sme sa s premiérom aj prezidentom, že počkáme na vymenovanie,“ uviedol len. Do funkcie ministra vymenuje Fedora prezident Ivan Gašparovič dnes. Čo si myslí o novom ministrovi, prezident komentovať nechcel. „Neprichodí mi sa vyjadrovať. Akceptujem rozhodnutie pána premiéra. Je niekoľko mesiacov do konca volebného obdobia a myslím, že to bolo racionálne rozhodnutie,“ povedal Gašparovič. Vymenovanie Fedora včera kritizovalo HZDS, podľa strany nie je dostatočný odborník na takýto post.

Fedor nahradí vo funkcii Lišku, ktorý podal demisiu po zrútení lietadla. Predbežné závery vyšetrovania by mali byť podľa Vangu známe už v najbližších dňoch. Experti už vyhodnotili údaje z čiernej skrinky, ešte ich porovnávajú s troskami.

debata chyba