K urnám by prišlo 60 % voličov

Keby sa voľby konali koncom apríla, zúčastnilo by sa ich 60,6 percenta voličov. Približne desať percent ľudí vyjadrilo presvedčenie, že sa volieb určite nezúčastní. Až 29,2 percenta respondentov svoju prípadnú účasť vo voľbách stále zvažuje.

09.05.2006 13:53

Vyplýva to z prieskumu, ktorý exkluzívne pre Pravdu uskutočnila spoločnosť TNS SK v dňoch od 22. 4 do 28. 4. 2006 na vzorke 503 respondentov.

Prieskum zisťoval, čo by mohlo postoj nerozhodnutých a deklarovaných nevoličov ešte zmeniť. 22 percent z nich by mohol ovplyvniť program politickej strany, ktorý by korešpondoval s ich predstavami. Silný vplyv na zmenu svojho rozhodnutia má aj rodina a priatelia (18 percent). Svoju úlohu by pri zmene rozhodnutia mohla zohrať presvedčivá volebná kampaň (13 percent). 9 percent nerozhodnutých, prípadne rozhodnutých nevoliť pripúšťa, že by ich rozhodnutie mohlo zmeniť presvedčivé vystúpenie člena politickej strany v médiách.

Šesť percent respondentov by k volebnej účasti vyburcovali zámery strany, ktoré sú v ostrom rozpore s ich osobnými predstavami a obavy, aby sa táto strana nedostala do vlády. Päť percent opýtaných by dokázalo zmeniť svoje rozhodnutie po zverejnení takých informácií o strane, prípadne o členovi strany, ktoré by vyvolali obavy z prípadného účinkovania takejto strany vo vláde. 19 percent ľudí sa vyjadrilo, že ich rozhodnutie nevoliť už určite nič neovplyvní.

Čo by nerozhodnutých a nevoličov mohlo ovplyvniť, aby išli k volebným urnám
Dôvod %
Volebný program niektorej strany, ktorý by zodpovedal mojim predstavám 22
Nič by už nepresvedčilo o tom, aby išiel voliť 19
Rodina, priatelia 18
Presvedčivá volebná kampaň niektorej strany 13
Vystúpenie člena strany v niektorom z médií, v ktorom by presvedčivo prezentoval stranu a jej program 9
Prezentácia zámerov niektorej strany, ktoré by boli v ostrom rozpore s predstavami respondenta a vyvolali by u neho obavy, aby sa táto strana nedostala do vlády, takže by účasťou vo voľbách chcel/-a tomu zabrániť 6
Zverejnenie takých skutočností o niektorej strane alebo jej členoch, ktoré by vyvolali obavy u respondenta, aby sa táto strana nedostala do vlády, takže by účasťou vo voľbách chcel/-a tomu zabrániť 5
Iné 19

V prípade, že by táto skupina ľudí (nerozhodnutí a tí, ktorí deklarovali svoju neúčasť v predčasných parlamentných voľbác­h) predsa len svoje rozhodnutie zmenili a šli by k volebných urnám, až tretina z nich si nevie predstaviť, ktorej strane by odovzdali svoj hlas. Jedenásť percent váhajúcich by napriek svojej možnej účasti nedali hlas nikomu.

Zvyšok by si rozdelili strana Smer-SD (17,1 percenta), SNS (5,5 percenta), ĽS-HZDS (5,0 percent), SMK (4,5 percenta), KDH a SF (3,5 percenta) a Nádej (3,0 percent).

 
Komu by nerozhodnutí a nevoliči dali vo voľbách svoj hlas
Politická strana %
Smer-SD 17,1
SNS 5,5
ĽS-HZDS 5,0
SMK 4,5
KDH 3,5
SF 3,5
Nádej 3,0
KSS 2,5
ANO 2,0
HZD 2,0
SDKÚ-DS 1,0
iná 8,6
žiadnu stranu 11,1
ešte nevie 35,7
   
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba