Zdravotníci nechcú prísť o poplatky

Takmer päť miliárd korún zaplatili pacienti v priebehu troch rokov na 20- a 50-korunových poplatkoch.

22.06.2006 23:15
debata

Dve miliardy nechali v ambulanciách, dve miliardy v lekárňach a miliardu v nemocniciach. V prepočte to znamená, že každý človek nechá ročne u lekára či v nemocnici vyše 330 korún.

Lekári si za tieto peniaze kupovali zdravotnícky materiál či platili účty ambulancií. Nemocnice zase posteľnú bielizeň, niekde aj postele a matrace. Lekári ani nemocnice sa poplatkov nechcú vzdať, tvrdia, že ak by o ne prišli, mnohí z nich by mali finančné problémy. Zrušenie poplatkov totiž víťaz volieb Smer pri rokovaniach s ostatnými stranami o možnej koalícii určil za jednu z hlavných podmienok dohody.

Lekári si myslia, že to nie je správne. „Z týchto peňazí kupujeme zdravotnícky materiál a prispievame na nákup prístrojov. Keď nám to vezmú, vážne to ohrozí náš rozpočet pri tých slabých platbách od zdravotných poisťovní. Je to vyslovene populistické opatrenie,“ tvrdí prezident Slovenskej únie špecialistov Andrej Janco.

„Pre lekárov to bude nepríjemné. I keď nešlo o vysoký príjem, určite to pomohlo. Ak už raz boli poplatky zavedené, asi by bola chyba ich rušiť. Lekári a nemocnice si nimi prilepšili na chod ambulancií a pacienti aspoň pochopili, že zdravotníctvo nie je zadarmo a aj v ňom platia normálne ekonomické vzťahy, že musíme platiť za telefón, energie a podobne,“ myslí si neurologička Magda Perichtová. Najviac by podľa nej stratili nemocnice, ktoré majú z 50-korunáčok značný príjem. „Predovšetkým nemocnice spadajúce pod vyššie územné celky,“ dodala. Zdravotníctvo a štát ušetrili podľa nej predovšetkým na tom, že sa obmedzili zbytočné návštevy u lekára. „Tento účel splnili,“ dodala. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií klesol počet návštev u lekára za dva roky o štyri milióny.

Asociácia súkromných lekárov bude v prípade rušenia poplatkov trvať na tom, aby im bola spôsobená strata nahradená. Inak by mali podľa nej lekári vážne existenčné problémy. „Ten, kto bude chcieť rušiť poplatky za návštevu ambulancie, nám bude musieť tieto peniaze nejako vrátiť. Za mesiac lekár na poplatkoch získa od štyri- do osemtisíc korún, závisí to od typu ambulancie. Tieto peniaze nám pomáhajú čiastočne pokryť napríklad náklady na nájom, ktorého cena už nie je regulovaná. Bez poplatkov od pacientov by sme mali vážne existenčné problémy,“ myslí si prezident asociácie Ladislav Pásztor.

Aj podľa neho poplatky splnili svoj účel, znížili návštevnosť u lekára. „Výraznejšie je to u všeobecných, menej výrazné je to u lekárov špecialistov,“ povedal. Jediným poplatkom, ktorého zníženie Pásztor schvaľuje, je poplatok za recept. Perichtová by ho dokonca aj zrušila. „Tento poplatok bol úplne zbytočný, pacienti aj tak doplácajú za lieky,“ dodala.

Čo sa týka päťdesiatkorunáčok v nemocniciach, tam sa názory líšia. Niektoré nemocnice tvrdia, že im príjem z poplatkov chýbať nebude, iné sa toho, naopak, obávajú. „U nás to robí približne jeden a pol percenta celkových výnosov, čiže žiadna veľká suma. Niečo vyše milióna korún ročne. Keby sa poplatky zrušili, až taká veľká strata by to nebola. Pravdaže je pre nás každá koruna dobrá, ale myslím si, že poplatkami zbytočne stresujeme starých sociálne slabších ľudí,“ uviedol riaditeľ nemocnice v Šahách Ján Uhnák.

Naopak, vedenie bojnickej nemocnice má z rušenia poplatkov obavy. Aj vďaka týmto príjmom totiž môže financovať nákup materiálu či obnovu priestorov. Od zriaďovateľa zatiaľ na tento účel nedostali peniaze. „Zrušenia poplatkov sa bojíme, ročne to bude pre nás sedemmiliónová strata. Nevieme tieto príjmy nijako nahradiť. Vieme, že rušenie poplatkov hrozí, zatiaľ ale nikto nepovedal, ako má byť táto strata kompenzovaná,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich.

Na poplatkoch zarábajú aj zdravotné poisťovne a lekárnici. Z dvadsiatich korún, ktoré zaplatí pacient za recept, ide päť korún lekárnikovi a pätnásť korún poisťovni. Všeobecná zdravotná poisťovňa získala na poplatkoch za recept od polovice roku 2003 vyše miliardy korún. „Použili sme ich na úhradu výdavkov spojených s elektronickým spracovaním údajov,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej Petra Kafúnová. Lekárnici len na poistencoch Všeobecnej zarobili počas troch rokov ďalších 342 miliónov korún.

debata chyba