Smer-SD pozve do vlády SNS a ĽS-HZDS

Strana Smer-sociálna demokracia, ktorá 17. júna vyhrala parlamentné voľby, pozvala do budúcej vládnej koalície SNS a ĽS-HZDS. Novinárom to oznámil predseda Smeru Robert Fico.

28.06.2006 19:34 , aktualizované: 23:26
debata

Slovensko tak zrejme čaká vláda troch doposiaľ opozičných strán, ktorá podľa analytikov zrejme zásadne zmení ekonomické a sociálne reformy z uplynulých rokov.

„Predsedníctvo strany Smer-SD na dnešnom rokovaní jednomyseľne poverilo predsedu strany, aby pozval na rokovanie o zostavení budúcej vládnej koalície ako partnerov SNS a ĽS-HZDS,“ povedal Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí predsedníctva.

Smer, SNS a ĽS-HZDS sa už podľa Fica dohodli na rozdelení vládnych postov v pomere 11:3:2. Lídri SNS a ĽS-HZDS Ján Slota a Vladimír Mečiar podľa predsedu Smeru nebudú vo vláde a zostanú iba radovými poslancami. Okrem premiérskeho kresla si Smer nárokuje aj post predsedu parlamentu.

Už vo štvrtok chce Smer so SNS a ĽS-HZDS začať s prípravami ustanovujúcej schôdze Národnej rady, začnú sa aj rozhovory o personálnom zložení vlády. Fico plánuje, že bude mať návrh vládnej zostavy hotový pred 12. júlom, na kedy chce prezident Ivan Gašparovič zvolať prvú schôdzu nových poslancov. O vyslovení dôvery novej vláde by mohol parlament hlasovať prvý augustový týždeň, uviedol predseda Smeru.

Podľa Fica bola pre Smer najdôležitejšia dohoda na programe. Predchádzajúce rozhovory so zástupcami strán podľa neho ukázali, že práve táto koalícia „umožní v najväčšej miere realizovať program moderného sociálneho štátu, posilní princíp solidarity spoločnosti a zabezpečí spravodlivejšiu distribúciu výsledkov ekonomického rastu“, povedal. Potvrdil, že tri strany sa dohodli napríklad na zavedení dvoch sadzieb dane z pridanej hodnoty.

Šéf Smeru zdôraznil, že jeho vláda sa prihlási ku všetkým záväzkom Slovenska voči Európskej únii a NATO. „Smer-SD garantuje, že táto vládna koalícia bude uskutočňovať proeurópsku politiku vo všetkých aspektoch a v nijakom prípade neohrozí dosiahnuté status quo v oblasti práv národnostných menšín,“ vyhlásil.

Smer chce vraj dodržať aj plán na dodržiavanie ekonomických kritérií pre prijatie eura od roku 2009, čo znamená napríklad udržať verejný schodok do úrovne troch percent hrubého domáceho produktu alebo nízku infláciu. „Urobíme všetko pre to, aby hlavné piliere, na ktorých bol postavený program Smeru-SD, boli obsiahnuté v programovom vyhlásení novej vlády bez toho, aby sme ohrozili finančnú stabilitu a kritériá, ktoré sú pred nami,“ doplnil Fico.

Analytici už skôr v súvislosti s možnou koalíciou Smer-SNS-HZDS upozornili na nevšedné spojenie socialistov s nacionalistami, za ktorých je považovaná SNS. V súvislosti s ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara komentátori pripomínajú kontroverzný štýl vládnutia jeho kabinetov v 90. rokoch.

Ľavicový Smer vyhral voľby so ziskom viac ako 29 percent hlasov a v parlamente obsadí tretinu z celkových 150 kresiel. Spolu so SNS a ĽS-HZDS by mal spoľahlivú nadpolovičnú väčšinu 85 mandátov.

Pred dnešným rozhodnutím Smer rokoval so všetkými ďalšími piatimi stranami, ktoré sa vo voľbách dostali do parlamentu. Zreteľne vylúčil zo spolupráce iba SDKÚ-DS premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorá reprezentovala väčšinu reforiem v daniach, sociálnej podpore či zdravotníctve.

Lídri SNS a ĽS-HZDS boli s rozhodnutím Smeru spokojní. Predsedovia SMK a KDH, ktorí boli tiež považovaní za možných partnerov Smeru, vidia príčinu neúspechu zostavenia ľavopravej koalície jeden v druhom. Výčitky svojim kolegom z dosluhujúcej vlády adresovala Dzurindova SDKÚ-DS.

„Predsa len zvíťazil zdravý rozum nad rozličnými tlakmi či už zo Slovenska, alebo zo zahraničia,“ povedal ČTK šéf SNS Ján Slota. Sľúbil, že vláda, na ktorej sa bude podieľať jeho strana, bude „štandardná“. ĽS-HZDS sa bude podľa podpredsedu strany Milana Urbániho usilovať, aby sa SNS správala vo vláde štandardným spôsobom. „Nemáme záujem na silných turbulenciách,“ dodal Urbáni.

Na riziká zostavy Smer-SNS-HZDS upozornil predseda SMK Béla Bugár. „Obávam sa, že táto vládna koalícia vyvolá na Slovensku možno aj napätie, ale určite bude problémom aj v zahraničí,“ povedal. Jeho strana vraj urobila všetko pre to, aby nevznikla koalícia so SNS.

Zatiaľ čo Bugár v uplynulých dňoch naznačoval, že na príklon Smeru k SNS a ĽS-HZDS sa môže podpísať váhanie KDH o postoji voči Smeru, kresťanskí demokrati tvrdia, že pre Smer bola problémom práve SMK. „Od prvej chvíle (…) nám bolo jasné, že bola pre stranu Smer najväčším problémom SMK,“ povedal šéf KDH Pavol Hrušovský televízii TA3. Podľa podpredsedu strany Daniela Lipšica, ktorý bol proti spojenectvu so Smerom, si víťaz volieb „logicky vybral programovo najbližšie strany“. „Pre Slovensko to nebude dobré,“ povedal.

Politici SDKÚ-DS odkazovali na svoje nenaplnené výzvy, aby sa tri stredopravicové strany spojili do vlády s ĽS-HZDS. „Slovensko mohlo mať aj po týchto voľbách dôveryhodnú vládu. Na to však bolo potrebné, aby KDH a SMK postupovali spoločne so SDKÚ-DS,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS Pavol Kubovič.

debata chyba