Ochranári: Koalícia urobila krok späť

09.07.2006 23:00

Menej peňazí na životné prostredie, horšie zákony a zúženie chránených území. Aj také následky môže mať zrušenie samostatného ekologického výboru v parlamente. Nová vládna koalícia ho totiž zlúčila s výborom pre pôdohospodárstvo. Odôvodnila to tým, že v jednom výbore sa dajú lepšie zladiť požiadavky oboch odvetví.

Ochranári postoj koalície považujú za nesprávny a nesystémový.

„Myšlienka zlúčiť výbory vznikla na rokovaniach predsedov koaličných strán,“ povedal podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž. Podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja spojenie je dobré, pretože oba rezorty sú vzájomne prepojené.

Opozícia označila zrušenie samostatného ekologického výboru za chybu. „S nami sa o tom vôbec nebavili, koalícia nám to len oznámila. Možno výbor nenechala preto, aby opozícia nemala viac predsedníckych postov, pretože vznikol aj nový výbor pre kultúru a médiá,“ povedal poslanec SDKÚ Pavol Kubovič. Celkový počet výborov tak ako v minulom parlamente je 19.

Poslanec Gyula Bárdos z SMK pritom pripomenul, že v minulej vláde oba rezorty viedli ministri z SMK a boli medzi nimi obrovské problémy. „Preto mali zostať dva výbory. Lepšie by bolo aj to, keby na čele pôdohospodárskeho výboru stál opozičný poslanec. Cez obe ministerstvá pôjdu veľké peniaze z fondov Európskej únie, bola by to silnejšia kontrola,“ spresnil Bárdos. Šéf výboru Ján Slabý je pritom z SNS, ako aj minister životného prostredia Jaroslav Izák, pôdohospodárstvo vedie za koalíciu Miroslav Jureňa z HZDS.

Agendy ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva podľa člena Greenpeace Juraja Rizmana nie sú úplne rovnaké. „Odstraňovanie problémov oboch odvetví vyžaduje osobitný prístup a často aj rozdielne riešenia,“ konštatoval. „Doterajšia história dokazuje, že pôdohospodári ťahali vždy za dlhší koniec a spory rezortov vyhrávali,“ dodal Rizman. Lesníci napríklad brzdia rozdelenie národných parkov na zóny, kde môže a nesmie človek zasahovať do prirodzeného vývoja, pôdohospodári zas podporujú geneticky modifikované potraviny. Nový výbor podľa Rizmana bude mať obrovský záber, ale menej ľudí a tým aj času podrobne sa venovať rôznorodým oblastiam.

Ľubica Trubíniová z mimovládneho výboru Naše Tatry upozornila, že tlak investorov na ekonomické využívanie chránených území rastie. „Poľnohospodárstvo je veľmi zložitá oblasť s obrovskými dotáciami. Životné prostredie bude pri ňom na chvoste, nebudú sa riešiť jeho problémy a prenesú sa do ďalších rokov,“ konštatovala.

Juraj Lukáč z Leoochranárskeho združenia Vlk si dokonca myslí, že koalícia časom zruší aj ministerstvo životného prostredia a začlení ho do ministerstva pôdohospodárstva. „To je však hospodársky rezort, kde lesníci a poľnohospodári majú dlhoročnú históriou a silné zázemie,“ zdôraznil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku