V Martine sa rozlúčili s Rastislavom Neplechom

16.11.2006 12:33
Pohreb slovenského vojaka
S vojakom Rastislavom Nelechom sa v Martine lúčila jeho rodina. V pozadí stojí aj minister vnútra Robert Kaliňák. Autor:

Najbližší príbuzní, predstavitelia Ozbrojených síl SR, vlády, ministerstva obrany a Národnej rady SR sa vo vojenskom útvare v Martine rozlúčili s 32-ročným Rastislavom Neplechom, príslušníkom mierovej operácie Iracká sloboda v Iraku, ktorý zahynul v noci z 10. na 11. novembra pri meste Al-Kut.

Minister obrany SR František Kašický v smútočnom príhovore zdôraznil, že práca profesionálneho vojaka je spojená s odlúčením a prináša aj najvyššie obete. „Slovensko je malá krajina, ale má svoju hrdosť. Som hrdý na ženy a mužov, ktorí sa ďaleko od hraníc snažia zabezpečiť mier a pokoj. Som hrdý na našich vojakov,“ povedal minister obrany.

Počas smútočnej rozlúčky prečítali rozkaz náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomíra Bulíka, ktorým Rastislava Neplecha in memoriam povýšili do hodnosti rotmajster. „S kariérou profesionálneho vojaka spojil Rastislav Neplech svoj život v roku 1996. Po roku sa stal zdravotníckym inštruktorom práporného obväziska, čím sa naplnil zmysel jeho života pomáhať iným ľuďom. Na plnenie služobných úloh bol do Iraku vyslaný 23. augusta a aj tam plnil úlohy, ktoré mu boli najbližšie,“ povedal počas smútočnej rozlúčky veliteľ 11. mechanizovaného práporu podplukovník Alexander Kollárik.

Misia v Iraku nebola podľa Kollárika prvou misiou nebohého slovenského vojaka. Od mája 1999 do mája 2000 pôsobil ako zdravotník veliteľskej roty rakúskeho práporu AUSBATT v misii UNDOF na Golanských výšinách. Za pôsobenie v tejto misii ho minister obrany vyznamenal medailami za službu v mierových misiách Armády SR I. a II. stupňa.

Rastislav Neplech zahynul pri presune 56 slovenských vojakov do tábora Delta pri meste Al-Kut v strednom Iraku, asi 130 kilometrov od základného tábora v Al-Hile. Približne 14 kilometrov od cieľa cesty vybuchol pod tretím vozidlom v dvadsaťčlennej kolóne nástražný výbušný systém. Na mieste zahynuli slovenský a poľský vojak, ďalší Poliak a Armén utrpeli ťažké zranenia. Vozidlo americkej značky Hummer bolo takmer úplne zničené.

Autor: TASR

Rastislav Neplech sa narodil 30. marca 1974 v Žiline a pôsobil v prápore rýchleho nasadenia v Martine. Bol ženatý, mal dve deti. Ide o štvrtú slovenskú obeť v Iraku. V roku 2004 zahynuli pri mínometnom útoku počas odmínovacích prác traja slovenskí vojaci. Podľa náčelníka generálneho štábu SR Ľubomíra Bulíka zatiaľ zahynulo na zahraničných misiách 53 slovenských vojakov vrátane obetí leteckého nešťastia v maďarskej obci Hejce.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku