Obžalovaní z vraždy Cervanovej sú vinní

Šesť mužov obžalovaných z vraždy študentky Ľudmily Cervanovej spred 30-tich rokov uznal Najvyšší súd s konečnou platnosťou za vinných. Dvom hlavným obžalovaným Milošovi Kocúrovi a Milanovi Andrášikovi uložil súd 15-ročný trest v najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Ďalších spolupáchateľov Juraja Lachmana, Pavla Bedača, Františka Čermana a Stanislava Dúbravického súd potrestal väzením od troch do dvanástich rokov. Chronológiu procesu nájdete v článku!

04.12.2006 12:00 , aktualizované: 18:43
Kauza Cervanová Foto:
Obivnený Milan Andrášik čakal v jednej z bratislavských pizzérií na svoju matku Jolanu Andrášikovú (vpravo), ktorá sa zúčastnila vynesenia rozsudku. K súdu sa nedostavil ani jeden zo šestice mužov.
debata

Proti rozhodnutiu nie je možné podať riadne odvolanie. Do úvahy prichádza ešte podanie mimoriadneho dovolania, o ktorom by potom rozhodoval iný senát Najvyššieho súdu. Advokáti sa chcú obrátiť aj na Ústavný súd.

Dvadsaťročnú študentku medicíny Ľudmilu Cervanovú zavraždili v lete 1976. Predtým ju vraj uniesli z diskotéky v bratislavskej Mlynskej doline a v jednom byte ju opili a znásilnili. Šesť obžalovaných mužov z Nitry však tvrdí, že proces vtedajší komunistický režim zmanipuloval a stali sa iba náhodnými obeťami snahy prípad uzavrieť. Vyšetrovatelia ich vraj nútili k priznaniam aj pod hrozbou trestu smrti.

Podľa výsledkov vyšetrovaní Milan Andrášik a Miloš Kocúr 9. júla 1976 podvečer v bratislavskej Mlynskej doline pred internátom násilne vtiahli Ľudmilu Cervanovú do auta a odviezli do domu na Varínskej ulici, kde ju násilím držali. Všetci odsúdení s úmyslom Ľudmilu znásilniť ju nútili piť alkohol a vyzliekli ju.

Juraj Lachman priniesol z kúpeľne šnúru na bielizeň, ktorou študentke zviazali ruky a postupne na nej proti jej vôli vykonali pohlavný styk tak, že si ju navzájom pridržiavali. Následne sa rozhodli Ľudmilu Cervanovú usmrtiť, lebo im hrozila, že ich skutok oznámi. Zviazanú ju v kufri auta previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku. Po vyložení z auta ju Kocúr, Andrášik a Bedač hodili do vody. Na upozornenie Františka Čermana mŕtvolu z jazierka vytiahli a previezli k potoku Čierna Voda. Tam sa aj 14. júla 1976 našlo jej telo.

Podozriví boli po prvý raz odsúdení v roku 1982, keď dostali tresty od štyroch po 24 rokov väzenia. Po nežnej revolúcii federálny Najvyšší súd zrušil pôvodný rozsudok a tých, ktorí boli ešte vo väzení, prepustili na slobodu. Po čase však bol prípad opäť otvorený a bratislavský krajský súd im vymeral tresty od troch do 13 rokov.

Chronológia procesu v prípade vraždy Ľudmily Cervanovej

Po odchode z diskotéky v bratislavskom Unic klube zmizla 20-ročná študentka medicíny z Piešťan Ľudmila Cervanová, dcéra vysokého armádneho dôstojníka.

14. júla 1976 – V potoku Čierna voda pri obci Kráľová pri Senci bolo nájdené mŕtve telo Cervanovej.

1977 – Po zadržaní, vypočúvaní a následnom prepustení niekoľkých podozrivých bola uzatvorená prvá fáza vyšetrovania so záverom, že páchateľ je neznámy.

1978 – Prípad bol znovu otvorený.

jún až júl 1981 – Postupne bolo zatknutých sedem mladých mužov z Nitry podozrivých z toho, že Cervanovú po odchode z diskotéky uniesli, následne ju v jednom bratislavskom byte opili, zviazali a znásilnili a potom, čo sa im vyhrážala udaním, ju utopili.

22. septembra 1982 – Krajský súd v Bratislave odsúdil podozrivých k trestom odňatia slobody od štyroch do 24 rokov (prokurátor pôvodne navrhoval štyri tresty smrti).

apríl 1983 – Slovenský Najvyšší súd zamietol odvolanie obvinených a potvrdil rozsudok krajského súdu.

23. marca 1990 – Generálny prokurátor ČSFR Tibor Böhm podal v prospech obvinených k Najvyššiemu súdu ČSFR sťažnosť pre porušenie zákona. Podľa jeho názoru neboli vyčerpané všetky možnosti pre objasnenie prípadu a overenie obhajoby obvinených.

19. októbra 1990 – Najvyšší súd ČSFR v Prahe zrušil pôvodný rozsudok Krajského súdu v Bratislave z roku 1982 i verdikt slovenského Najvyššieho súdu a vrátil kauzu na opätovné pojednávanie. Odsúdení, ktorí si ešte odpykávali tresty, boli prepustení na slobodu.

november 2003 – Ústavný súd SR priznal za zbytočné prieťahy v súdnom procese obžalovaným celkom 2,3 milióna slovenských korún odškodného.

20. januára 2004 – Bratislavský krajský súd uznal v obnovenom procese vinu šiestich obžalovaných v prípade Cervanová a vyniesol nad nimi rozsudky odňatia slobody od troch do 13 rokov. Všetci odsúdení sa na mieste odvolali. Pre siedmeho obžalovaného bolo pojednávanie odložené pre jeho psychické problémy.

3. júna 2004 – Advokáti dvoch mužov zo skupiny obžalovaných, ktorí sa domáhali zmeny rozsudku krajského súdu, vyhlásili, že získali v archíve pôvodné svedectvá účastníkov udalostí z roku 1976, ktoré vraj vyznievali v prospech ich klientov.

13. decembra 2005 – Odvolací proces so šiestimi obvinenými pred Najvyšším súdom uviazol pre spor o predloženie dôkazov. Súd odmietol vypočuť svedkov a prerokovať údajné dôkazy z archívov ministerstva vnútra. Obhajoba podala voči senátu námietku zaujatosti. V marci 2006 súd námietku zamietol.

14. marca 2006 - Pražský vrchný súd rozhodol, že sa česká spisovateľka Markéta Jílková-Zinnerová nemusí ospravedlniť za výroky o obžalovaných z vraždy Cervanovej, ktorých príbehom sa nechala voľne inšpirovať pri písaní scenára k filmu Bolero. Časť obvinených od nej požadovala ospravedlnenie a odškodnenie za to, že ich označila za „vrahov“.

3. mája 2006 – Najvyšší súd napriek očakávaniu nevyniesol rozsudok. Predseda senátu odročil pojednávanie na neurčito pre výmenu jedného z obhajcov, ktorý sa nestačil na proces pripraviť.

14. septembra 2006 – Ústavný súd rozhodol, že o kauze Cervanová rozhodujú slovenské súdy príliš pomaly. Jej matke, ktorá sa sťažovala na postup justície, priznal za súdne prieťahy odškodnenie 650.000 korún.

27. septembra 2006 – Pojednávanie bolo odročené na neurčito pre chorobu predsedu senátu.

29. novembra 2006 – Pojednávanie pokračovalo záverečnými rečami prokurátora, advokátov a dvoch obžalovaných. Ostatní sa procesu nezúčastnili.

4. decembra 2006 – Najvyšší súd potvrdil, že Nitrania zavraždili Cervanovú. Traja obžalovaní dostali v odvolacom konaní zvýšené tresty oproti tým, ktoré im udelil krajský súd. Odsúdení podľa jedného z obhajcov podajú dovolanie na iný senát Najvyššieho súdu a sťažnosť na Ústavný súd.

debata chyba