Mikloško: KDH potrebuje nové vedenie

09.12.2006 08:00
František Mikloško
František Mikloško Autor: ,

Rozkol v KDH sa po komunálnych voľbách opäť vyhrocuje. Krídlo okolo Vladimíra Palka a Daniela Lipšica tvrdí, že strana vo voľbách starostov a primátorov pohorela. Podľa poslanca Františka Mikloška nastal po tomto neúspechu čas na výmenu vedenia. Ľudia okolo lídra KDH Pavla Hrušovského si dnes od neho vypočujú na Rade KDH v Modre kritiku.

„Toto vedenie nie je schopné od volieb povedať nič, čo by nás v opozícii vymedzilo voči ostatným stranám,“ povedal Mikloško. Minulotýždňové voľby, v ktorých strana stratila 44 postov starostov a primátorov a takmer 300 poslancov, podľa neho len potvrdili jej krízu.

Podľa Mikloška sa KDH dostalo do závesu Dzurindovej SDKÚ, ktorá ťaží z jeho krízy. „Stratili sme schopnosť vymedziť sa voči SDKÚ, ktorá vyrástla a dobieha nás. Ak bude KDH takto pokračovať, SDKÚ ho pohltí,“ obáva sa Mikloško. Náskok SDKÚ podľa neho potvrdili aj voľby do samospráv.

Vedenie KDH sa, naopak, po minulotýždňových voľbách tvárilo spokojne. Pavol Hrušovský vyhlásil, že zisk bratislavskej, trnavskej a košickej radnice je „obrazom správnej politiky KDH“. Mikloško však upozorňuje: „Vyhrali sme všade tam, kde nás potiahla SDKÚ. Tam, kde sme išli sami, sme krachli.“ Kresťanskí demokrati prišli o primátorov viacerých okresných miest. Úplne stratili vplyv v mestskom zastupiteľstve v Spišskej Novej Vsi, kde dnes nemajú ani jedného poslanca. V Banskej Bystrici a Žiline majú len po jednom radnom.

Potrebu vymeniť vedenie po komunálnych voľbách nevylúčil ani bývalý podpredseda strany Daniel Lipšic. „KDH sa musí otvoriť, otvorenosť znamená nové témy a nových ľudí,“ naznačil.

Šéf KDH Pavol Hrušovský vidí vec inak. „Nie je to veľký úspech, ale očakávania sa splnili. Počet zvolených preukázal schopnosť politiky KDH na regionálnej úrovni,“ dodal.

Rozpory v KDH sa začali po júnových voľbách pre spoluprácu s Ficovým Smerom. Kým Hrušovský presadzoval spoluprácu so sociálnymi demokratmi, Daniel Lipšic s Vladimírom Palkom boli zásadne proti nej. Lipšic, Palko a Rudolf Bauer sa vtedy vzdali postov podpredsedov strany. Na ich miesta nastúpili Hrušovského prívrženci.

K zmenám vo vedení KDH by mohlo dôjsť už na jarnom sneme. Kandidatúru na post predsedu strany zatiaľ neohlásil nik. Očakáva sa, že okrem Hrušovského sa bude o líderstvo v KDH uchádzať aj Vladimír Palko. Ten sa teraz k situácii v strane nechce vyjadrovať. „Už je advent, nebudem to komentovať,“ povedal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku