Vojaci sú v afganskej misii načierno

Deväť slovenských vojakov pôsobí v zahraničnej misii NATO v afganskom Kábule protiprávne, pretože nemajú súhlas parlamentu. Ministerstvo obrany obišlo Národnú radu, ktorá mala vyslanie siedmich dôstojníkov a dvoch poddôstojníkov podľa ústavy schváliť. Oficiálne sú na služobnej ceste, čo je navyše v rozpore so zákonmi o armáde. Ministerstvo obrany tvrdí, že vojaci sú v Kábule v súlade s uznesením NR SR.

20.04.2007 07:48 , aktualizované: 14:52
Slovenskí vojaci Foto:
Slovenskí vojaci.
debata

Problém potvrdil aj minister obrany František Kašický. „Vieme o tom a chceme to čo najskôr vyriešiť,“ povedal Kašický. Nespresnil však ako. Rovnako neuviedol, prečo nepožiadal snemovňu o mandát pre vojakov, ktorých si vyžiadala Severoatlantická aliancia. Dôstojníci sú v Afganistane na veliteľstve ISAF nelegálne už dva a pol mesiaca. Podľa informácii Pravdy sa uvažuje o ich stiahnutí.

Kábul požiadal o doplnenie dôstojníkov z veliteľstiev NATO v Európe začiatkom roka. Velenie NATO rozhodlo, že vyšle osem slovenských vojakov zo Štetína a jedného z Heildebergu, ktorí tam pracovali v štruktúrach NATO na základe súhlasu slovenského parlamentu. Ich mandát však nehovorí o tom, že môžu byť vyslaní na misie. Mali preto pôsobiť na mieste a byť plne k dispozícii miestnemu veliteľovi.

O presune do Kábulu nevedel ani predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík (SNS). „Nemám o tom informácie,“ reagoval.

Za protizákonný stav môžu podľa Kašického poslanci, ktorí ešte v minulom období schválili príliš široký mandát. Ten dáva veliteľstvu NATO možnosť vojakov presúvať, ale neráta s misiami.

„Doteraz sa takéto situácie nevyskytli, lebo nikto od našich vojakov na veliteľstvách nechcel, aby sa presunuli, až teraz. Poslanci schválením takéhoto uznesenia zrejme ani nevedeli, čo všetko sa za tým skrýva,“ poznamenal Kašický. Za návrh v roku 2005 hlasoval aj súčasný premiér Robert Fico a Robert Kaliňák, ktorý bol v tom čase šéfom brannobezpečnos­tného výboru a Kašický mu robil tajomníka.

Podľa exministra obrany Martina Fedora (SDKÚ) mohla vláda situáciu vyriešiť cez parlament už dávno – zmenou mandátu. Fedor si myslí, že koalícia sa bála negatívnej reakcie. „Diskusia o vyslaní ďalších vojakov do Afganistanu by pre túto vládu určite nebola príjemná,“ konštatoval Fedor. Dodal, že Ficov kabinet sa vyhol poslancom aj pri stiahnutí vojakov z Iraku. „Parlament doteraz platný mandát nezrušil. Misia v Iraku tak naďalej pokračuje, iba tam nemáme toľko vojakov ako predtým,“ uzavrel Fedor.

Deviati dôstojníci sú v Afganistane oficiálne na služobnej ceste. To nie je v súlade so zákonmi o ozbrojených silách a o štátnej službe profesionálnych vojakov. Problém by nastal napríklad v prípade akéhokoľvek nešťastia. Okrem iného by nebolo jasné, ako počítať odškodnenie pri zranení alebo smrti.

debata chyba