Korec: Dr. Jozef Tiso robil, čo mohol

Bývalí straníci boli vo všetkých vládach, na všetkých ministerstvách, v ústredných orgánoch, ale aj v iných inštitúciách, aj v médiách. Chcieť odo mňa, aby som kádroval verejných činiteľov, je nemožná požiadavka, povedal kardinál Ján Chryzostom Korec v relácii Téma dňa televízie TA3 na otázku, či mu neprekáža, že vo Ficovej vláde je mnoho bývalých komunistov, proti ktorým on celý život bojoval. Na adresu prezidenta I. slovenského štátu Jozefa Tisa uviedol, že sa snažil prekaziť mnohé zlé veci.

23.04.2007 07:02
Kardinál Ján Chryzostom Korec Foto:
Na snímke kardinál Ján Chryzostom Korec v strede.
debata

„Bývalí straníci tu žijú, sú kvalifikovaní, mnohí z nich zistili, že to, čo bolo do roku 1989, nebolo dobré a chcú sa zúčastniť na budovaní dobrého života,“ reagoval kardinál na otázku, či mu neprekáža, že vo Ficovej vláde je mnoho bývalých komunistov, proti ktorým on celý život bojoval. „Pokiaľ niekto v tejto vláde nerobí evidentné zlo, ktoré sa dá dokázať, tak nevidím dôvod, prečo by som ja mal protestovať, aby ten a ten nebol ministrom alebo štátnym tajomníkom, alebo nemal inú dôležitú funkciu,“ dodal.

Žiadna dohoda medzi Ficom a cirkvou neexistuje

Kardinál Korec poprel informácie o možnej existencii dohody premiéra Fica s Cirkvou o neotváraní citlivých tém. „Stretol som sa s premiérom Ficom niekoľkokrát na žiadosť a hovorili sme spolu otvorene. Predseda vlády neskôr pri stretnutí s niektorými náboženskými pred­staviteľmi povedal, že začal isté veci chápať z iného uhla pohľadu a prestal hovoriť napríklad o odluke cirkvi od štátu. Bolo to však jeho osobné rozhodnutie. Nemožno hovoriť o nejakej dohode. On mne nič nesľuboval, ja som nesľuboval nič jemu.“

Zároveň kardinál pripomenul, že problém zmluvy o výhrade vo svedomí nie je odpísaný. „Kedy dozrie chvíľa na to, aby sa pri určitom pokoji, bez štiepenia celej spoločnosti, mohlo pristúpiť znova k riešeniu tejto otázky, od­hadnúť neviem. Základná zmluva s Vatikánom nás k tomu však zaväzuje,“ dodal.

Podľa kardinála sa nemôže automaticky porovnať situácia cirkví na Slovensku a ich vzťah k štátu s tou, ktorá je napríklad vo Francúzsku alebo v Spojených štátoch. „Cirkev je na Slovensku prítomná vyše tisíc rokov a bola tak spojená so životom národa, že si bez nej tých tisíc rokov ani neviem predstaviť. Nielen vo výchove, v ochrane rodiny, manželstva, vo výchove detí, v kultúre, ale aj v celom verejnom živote bol cítiť vplyv a prítomnosť cirkvi v našich mestách a obciach. Kostol podstatne patril k obci,“ menoval kardinál Korec dôvody, prečo by nemalo na Slovensku dôjsť k odluke cirkví od štátu.

Sokol vraj o Korcovi nepovedal ŠtB takmer nič

Po tom, čo vyšli na povrch prvé informácie o spolupráci biskupa Sokola s komunistickou ŠtB, sa kardinál Korec Sokola zastal. Toto stanovisko ku kauze opäť potvrdil. „Nie som presvedčený, že všetko, čo je napísané vo zväzkoch, je aj pravdivé. Či je zápis aj obsahovo pravdivý, či bol ten človek kandidátom, dôverníkom, agentom, to už mi nie je vôbec jasné.“

Kardinál sa priznal, že čítal, aké informácie podával Špirituál o jeho osobe. „Nepovedal v podstate o mne nič,“ zastal sa Sokola.

Tiso sa dokázal postaviť proti Hitlerovi

„Stali sa veci, ktoré sa nikdy nemali stať. Na zločinné vraždenie občanov židovského pôvodu v plynových komorách nemožno nájsť primerané slová hrôzy a odsúdenia,“ povedal Ján Chryzostom Korec o situácii na Slovensku počas vojnového štátu.

„Pokiaľ ide o prezidenta Jozefa Tisa, povedal by som, že prekazil a chcel prekaziť mnohé zlé veci. Nepodarilo sa mu prekaziť všetko, boli tu Nemci, bol tu Hitler, boli tu nacisti, tu boli slovenskí kolaboranti. Celá stredná Európa bola vydaná Hitlerovi. Nevieme si predstaviť, aká to musela byť strašná situácia a aký veľký tu bol strach a čo to znamenalo postaviť sa proti Hitlerovi. A Tiso to niekoľkokrát spravil,“ povedal Korec.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy