Úrady: Pracovných miest je dosť

16.05.2007 06:00
Nezamestnaný
Ilustračné foto Autor: ,

Na Slovensku je čoraz ľahšie nájsť si zamestnanie, skúsenosti úradov práce potvrdil aj Štatistický úrad. Počas prvých troch mesiacov tohto roku bolo zamestnaných o 26-tisíc ľudí viac ako v prvom štvrťroku 2006. Za posledných šesť rokov sa počet nezamestnaných znížil takmer o polovicu. +INFOGRAFIKA

Kým v roku 2001 bol bez práce asi každý piaty občan v produktívnom veku, v marci tohto roka to bol už len každý deviaty.

„Situácia sa zlepšuje aj v našom regióne, možno to vidieť na nižších počtoch uchádzačov o prácu. Tí, ktorí sú dnes nezamestnaní, majú buď nepostačujúce vzdelanie, alebo nedostatočnú kvalifikáciu,“ potvrdila vedúca z Úradu práce v Rožňave Andrea Rudnayová. Úrad má v ponuke viacero voľných pracovných miest, ktoré je problém obsadiť práve preto, lebo chýba kvalifikovaná pracovná sila. „Snažíme sa to riešiť aj rekvalifikačnými kurzmi pre nezamestnaných,“ uzavrela.

Podobná situácia je aj v okrese Dolný Kubín. „Zdravý človek, ktorý chce pracovať, si robotu nájde. Otázkou však je, čo je ochotný obetovať. Či mu neprekáža dochádzanie do iného mesta alebo štátu, alebo či sa uspokojí aj s nižším finančným ohodnotením,“ potvrdil riaditeľ odboru služieb zamestnanosti Úradu práce v Dolnom Kubíne Vladimír Števonka.

Ekonómovia predpokladajú, že vďaka hospodárskemu rastu Slovenska bude najbližšie dva-tri roky znižovanie nezamestnanosti pokračovať. Až kým nezostanú na úradoch práce len dlhodobo nezamestnaní. Medzi tými, ktorí majú už dnes problém nájsť si prácu, sú výraznejšie zastúpené ženy po štyridsaťpäťke. Len polovica z nich má totiž stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, tri štvrtiny neovládajú cudzí jazyk a polovica vôbec nevie pracovať s počítačom. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý bol zameraný práve na ženy staršie ako štyridsaťpäť rokov.

Do vekovej kategórie 45+ patrí aj množstvo prepustených žien z Ozety Trenčín. „V tomto regióne je dobrý hospodársky vývoj, zamestnanci Ozety si isto nájdu nové miesto. Musia však počítať s nižšou mzdou, pretože na trh práce odrazu pribudlo ľudí, ktorí sa chcú zamestnať. Taká je už ruka trhu,“ skonštatoval prezident Inštitútu zamestnanosti Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV.

Zastavenie výroby v Ozete spôsobila silná koruna. Výrobky sa totiž nato stali v zahraničí i doma nepredajnými pre vysokú cenu práce. Podľa Páleníka treba počítať s tým, že sa takáto situácia môže zopakovať aj v iných firmách. „Rizikový je najmä textilný, kožiarsky a niektoré odvetvia potravinárskeho priemyslu. Netýka sa to však drahých módnych a značkových vecí,“ zakončil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Letana 14

Kytica Letana 14

29,99
Sweet ružové ruže a alstromérie s eukalyptom

Sweet ružové ruže a alstromérie s eukalyptom

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk