Fico: Je to nehorázne zasahovanie

Za nehorázne zasahovanie politických síl z Budapešti do práce slovenských nezávislých orgánov činných v trestnom konaní pokladá premiér Robert Fico spoločné vyhlásenie zástupcov maďarských socialistov a Fideszu. Tí oznámili, že v prípade Hedvigy M. budú požadovať od Slovenska, aby slovenské justičné orgány viedli nezávislé vyšetrovanie bez politických vplyvov.

17.05.2007 18:27
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico
debata

Cieľom tejto aktivity je podľa premiéra Fica za každú cenu vyvolať napätie, tlmočila premiérov postoj jeho hovorkyňa Silvia Glendová.

Maďarských politikov spojil prípad Hedvigy Malinovej

Vládnuci maďarskí socialisti a opozičná strana Fidesz sa spoja vo veci vyšetrovania prípadu Hedvigy Malinovej a budú požadovať od Slovenska, aby slovenské justičné orgány viedli nezávislé vyšetrovanie bez politických vplyvov. Informoval o tom na spoločnej tlačovej konferencii oboch strán predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh.

„Je poburujúce, že v tejto záležitosti Slovensko pripravuje vykonštruovaný súdny proces, ktorý slúži záujmom politickej moci,“ skonštatoval. Na slovenskej strane chcú týmto postupom podľa Németha dokázať to, že obvinenia z protimaďarských nálad využívajú práve Maďari na dehonestáciu Slovákov, uvádza internetová stránka maďarského denníka Népszabadság.

Slovenské ministerstvo vnútra kategoricky odmieta tvrdenia o politických tlakoch. Hovorca rezortu Erik Tomáš uviedol, že prípadom sa v súčasnosti zaoberá nezávislý vyšetrovateľ, do vyšetrovania nikto politicky nezasahuje, to prebieha v súlade so zákonom a o prípade v konečnom dôsledku pravdepodobne rozhodne nezávislý súd. 

Policajný vyšetrovateľ obvinil Hedvigu Malinovú z krivej výpovede a z krivej prísahy. Trestné stíhanie vo veci krivej výpovede začala polícia na základe anonymného oznámenia od občana. 

Hedvigu Malinovú údajne prepadli dvaja neznámi mladí muži vlani v auguste v Brezovom hájiku v Nitre. Už 11. septembra však policajný vyšetrovateľ zastavil vyšetrovanie, pretože podľa polície sa skutok nestal.

Chronológia prípadu študentky Hedvigy Malinovej

25. augusta 2006 – Polícia informovala o útoku na študentku Hedvigu Malinovú. Ženu podľa vtedajších informácií v Nitre prepadli a zbili dvaja dohola vystrihaní mladíci, keď ju počuli hovoriť po maďarsky. Po útoku jej údajne napísali na blúzku hanlivé protimaďarské nápisy. Incident odsúdil okrem iného vicepremiér Dušan Čaplovič.

26. augusta 2006 – Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány vyzval slovenského predsedu vlády Roberta Fica, aby sa dištancoval od protimaďarských výrokov a vyzval na potrestanie ľudí, ktorí mali Malinovú prepadnúť. Fico reagoval, že na boj proti extrémizmu ho Maďarsko vyzývať nemusí.

11. septembra 2006 – Ukončilo sa vyšetrovanie prípadu prepadnutia Malinovej.

12. septembra 2006 – Minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Ján Packa na tlačovej konferencii vyhlásili, že študentka svoje prepadnutie údajnými extrémistami iba predstierala. Svedčili o tom podľa nich viaceré dôkazy – rukopis na blúzke či DNA na poštovej známke obálky, v ktorej jej po prepade poslali veci.

12. septembra 2006 – Opozičná Strana maďarskej koalície sa Malinovej čiastočne zastala. Jej predstavitelia vyhlásili, že v prípade stále zostávajú pochybnosti.

13. septembra 2006 – Malinová, ktorá sa objavila od údajného útoku po prvý raz pred novinármi, obvinila policajtov, že ju nútili priznať, že vo výpovediach klamala. Malinová na tlačovej konferencii zopakovala, že ju naozaj zbili dvaja mladíci, pretože hovorila po maďarsky.

14. septembra 2006 – Poslanec opozičnej SMK a advokát Gábor Gál prestal právne zastupovať Malinovú. Zdôvodnil to tlakom na seba a SMK pre angažovanie sa v prípade.

19. septembra 2006 – Polícia dostala od nového advokáta Malinovej Romana Kvasnicu sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania. Študentka podala prostredníctvom svojho obhajcu proti záverom vyšetrovateľov spolu päť sťažností.

18. októbra 2006 – Nitrianska okresná prokuratúra zamietla sťažnosť Malinovej proti zastaveniu vyšetrovania prepadnutia s národnostným motívom. Potvrdila tak skoršie rozhodnutie polície, podľa ktorej si Malinová útok aj zranenia vymyslela.

10. novembra 2006 – Prokuratúra potvrdila, že polícia prijala od neznámeho Bratislavčana trestné oznámenie pre podozrenie z krivej výpovede študentky.

15. decembra 2006 – Na Ústavný súd prišla Malinovej sťažnosť na postup polície a prokuratúry. Tie podľa študentky porušili jej ľudské práva.

14. mája 2007 – Polícia obvinila Malinovú z toho, že si vymyslela vlaňajšie napadnutie v Nitre. Za údajnú krivú výpoveď a krivú prísahu jej podľa policajného hovorcu Martina Korcha hrozí päťročné väzenie.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy