Obraz Slovenska za Fica je pošramotený

Slovensko za Fica má v zahraničí čoraz horší obraz. Za rok od nástupu novej vlády priniesli o krajine prestížne zahraničné médiá štyrikrát viac kritických článkov ako za posledný rok Dzurindovej vlády. Zistil to Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko).

30.08.2007 08:18
Tlač, noviny Foto:
Ilustračné foto

Za posledný rok minulej vlády pripadal na šesť pozitívnych článkov o Slovensku jeden negatívny. Za Fica sa tento pomer zmenil na dva ku jednej, konštatuje Ineko. Vychádza z analýzy denníkov Financial Times, The New York Times, Le Monde a týždenníka The Economist, ktoré priniesli za uplynulé dva roky o Slovensku 471 článkov.

Ešte horšie ako krajina dopadol v tejto analýze Ficov kabinet. V spomínaných novinách strieda jedenásť kritických článkov o Ficovej sociálnodemokra­tickej vláde jeden pozitívny. Za Dzurindu bol podľa zistení Ineko pomer negatívnych a pozitívnych článkov o vláde jedna k jednej.

Ako vnímajú Slovensko prestížne zahraničné médiá

– najkritickejší je po zmene vlády britský týždenník The Economist

– denník Financial Times hodnotí krajinu kladne, ale vládu pomerne negatívne

– takmer vždy píše o Ficovej vláde kriticky denník The New York Times

– k novej vláde sa stavia negatívne aj francúzsky ľavicový denník Le Monde

Riaditeľ Ineko Eugen Jurzyca tvrdí, že imidž Slovenska v prestížnej tlači má vplyv na investorov, politikov aj zvyšok verejnosti. „Ak by takýto negatívny vývoj pokračoval aj naďalej, veľmi pravdepodobne by naň doplatila naša ekonomika a sektory, ktoré sú od nej závislé, teda školstvo, zdravotníctvo, kultúra a šport,“ konštatoval Jurzyca.

Ani podľa politológa Petra Horvátha nemožno brať výsledky monitoringu na ľahkú váhu. „Treba si však uvedomiť aj to, že mienka ekonómov je pozitívne nastavená na väčšinu krokov bývalej vlády, takže aj náznaky zmien v reformách vnímajú negatívne,“ povedal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba