Vládu znepokojujú neetické médiá

Vláda podľa premiéra Roberta Fica je veľmi znepokojená, že v čase prípravy návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa objavili podozrenia z hrubého porušenia zásad novinárskej etiky. "Ide predovšetkým o prípady poskytovania neoprávnených peňažných a nepeňažných výhod novinárom súkromnými obchodnými spoločnosťami pôsobiacimi v oblastiach spadajúcimi pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny," povedal v Národnej rade SR Fico.

04.09.2007 18:33 , aktualizované: 18:51
Slovenská vláda Foto:
Premiér Robert Fico s ministrom obrany Františkom Kašickým (vľavo) a ministrom obrany Robertom Kaliňákom počas zasadnutia vlády.
debata

Dodal, že jeho kabinet nechápe, prečo Tlačová rada SR a Rada pre vysielanie a retransmisiu doposiaľ nereagovali na pobyt novinárov v rakúskych Alpách na pozvanie súkromnej spoločnosti.

Vláda zároveň odporučila generálnemu prokurátorovi, aby prešetril incidenty hrubo zasahujúce do domovej slobody ministerky Tomanovej, ktoré sa mali podľa Fica stať 21. a 29. augusta, keď neznámy fotograf neoprávnene vstúpil na pozemok ministerky, pričom mal byť omámený aj strážny pes. Vláda podľa svojho predsedu odmieta praktiky, ktoré škandalizujú rodinu ministerky Tomanovej.

Dzurinda: Je to paranoidné videnie mediálneho sveta

Poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda premiérovo vystúpenie označil za priehľadný pokus odviesť pozornosť od škandálov ministerky Tomanovej, ohrozenia dôchodkovej reformy a škandalóznych vyjadrení samotného premiéra. „Nezaujíma nás vaše paranoidné videnie mediálneho sveta. Zaujíma nás, prečo ste šírili poplašné správy, strašili ľudí, ktorí si poctivo sporia na svoje dôchodky, alebo či ste tieto vyjadrenia hovorili vyslovene z neznalosti,“ povedal Dzurinda.

Podľa poslanca Štefana Kužmu (SDKÚ-DS) tu máme slovenský watergate. „Premiér sa dostal k osobným údajom niektorých ľudí, pravdepodobne nelegálnym spôsobom,“ dodal s tým, že ak niekto očakával, že premiér odstúpi, mýlil sa. „Očakávať niečo od človeka, ktorý bol odchovaný komunistickou stranou, že zareaguje ako človek odchovaný demokratickými tradíciami ako americký prezident, to sa dá ťažko očakávať. Miesto toho zaútočil na novinárov,“ zdôraznil Kužma. "Nevyhrážajte sa médiám, ľuďom. Nevyhrážajte sa pokutami poslancom a novinárom, nedostávajte nás do roku 1970,“ apeloval Kužma.

Lipšic: Za takýto návrh by sa nemuselo hanbiť ani Bielorusko

Poslanec za KDH Daniel Lipšic je šokovaný z odporúčania vlády pre generálneho prokurátora, aby začal stíhať novinárov. „Za takýto návrh by sa nemuselo hanbiť ani komunistické Bielorusko,“ povedal. Naopak podľa poslanca za SNS Jaroslava Pašku, ak má vláda informácie o tom, že niektorí novinári nemajú svedomie, a za peniaze predávajú svoje znalosti a slúžia určitým záujmovým skupinám, malo by byť záujmom nielen koaličných, ale i opozičných politikov, aby takéto maniere zastavili.

Minister školstva Ján Mikolaj krátko po skončení rokovania vládypovedal, že kabinet sa zaoberal neetickým správaním niektorých médií k ministerke práce Viere Tomanovej. „Jej sa niekto vlámal do súkromného bytu alebo domu jej dcéry. Pána prokurátora sme vyzvali, aby to vyšetril,“ uviedol Mikolaj. Myslí si, že médiá nemôžu existovať bez pravidiel, lebo „potom by tu vznikla nová sila, ktorá si nemôže dovoliť všetko“. Domnieva sa, že má zmysel, aby sa vláda zaoberala konaním médií na mimoriadnom stretnutí.

Počiatek: Médiá zašli za hranicu normálu

Minister financií Ján Počiatek tvrdí, že niektoré médiá zašli za hranicu normálu. „Ak niekto niekomu vnikne na pozemok a niečo tam rieši, to je už veľa,“ dodal Počiatek s tým, že vláda požiadala generálneho prokurátora, aby prešetril incidenty, ktoré sa udiali v poslednom čase. Na otázku, či rovnako ako predseda vlády považuje denník Nový Čas za najobjektívnejší, odpovedal, že to neriešil. „Nemám nejakú špeciálnu arbitráž, že ktorý denník je objektívny a ktorý nie.“

Šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny tvrdí, že mimoriadne zasadnutie bolo potrebné, lebo sa deje vážna vec. Keby sa však jemu stalo to, čo ministerke Tomanovej, tak by nepožadoval mimoriadne stretnutie ministrov. Predpokladá, že praktiky niektorých médií voči Tomanovej a jej dnešné odvolávanie v parlamente súvisia. „Myslím, že tam je nejaký súvis, ale ťažko mi je to nejako preukazovať,“ vyhlásil Vážny. Podľa neho v médiách je málo odbornosti a viac populizmu.

Ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi sa nepáčilo, ako niektoré médiá písali o zdravotnom stave ministra vnútra Roberta Kaliňáka či poslancovi za ĽS-HZDS Viliamovi Veteškovi, ktorého nedávno operovali. „Evidentne to spadá do súkromia,“ podotkol Harabin s tým, že sa tým narúša ochrana ľudskej dôstojnosti. Harabin zároveň hovorí, že s prácou médií je spokojný. Ocenil, že ho upozornili na nedostatky práce niektorých súdov, ktoré potom riešil. Ak sa médiá správajú neeticky, dotknutí sa podľa neho môžu brániť na súdoch. Keď on nesúhlasil s časťou médií, tiež sa obrátil na súdy. „Liečim to žalobami,“ dodal Harabin. Nechcel sa vyjadriť k tomu, či sa niektoré médiá mohli svojou činnosťou dopustiť trestného činu. „Môže sa stať, že by som to mohol ešte niekedy pojednávať, keď sa vrátim do talára a potom by ste ma namietali, že som sa k tejto veci vyjadril,“ poznamenal Harabin.

Na mimoriadnom rokovaní vládneho kabinetu bol aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý sa vyjadril, že s novinármi vychádza normálne. „Médiá hodnotím podľa toho, čo si prečítam,“ povedal.

debata chyba