Siman: Miško a Marek to majú ťažšie

18.09.2007 08:21
Kardiochirurg Jaroslav Siman
Autor:

S odstupom siedmich rokov sa slovenským lekárom opäť podarilo úspešne oddeliť siamské dvojčatá. Pri oboch operáciách bol aj kardiochirurg profesor Jaroslav Siman. Oba prípady majú podľa neho niečo spoločné, ale zároveň sa aj veľmi líšia. Prečítajte si rozhovor...

Operovali ste Andrejku a Lucku, boli ste aj pri operácii Miška a Marka. Dajú sa porovnať?
U jedných aj u druhých dvojčiat to bola úplne iná chyba. Zrast hrudníkom Miška a Marka patrí medzi najčastejšie, to, čo mali Andrejka a Lucka, patrí medzi najzriedkavejšie prípady. U chlapcov bolo poškodenie v oblasti veľmi dôležitých orgánov, srdca, pľúc a pečene, ale nebolo ich treba rekonštruovať tak ako orgány u dievčat. Chlapcom ich bolo treba iba správnym spôsobom oddeliť tak, aby mohli orgány fungovať. Jedno však mali tieto prípady spoločné – v oboch sa musel veľmi zavčasu operovať zažívací systém.

V čom bol medzi nimi najväčší rozdiel, okrem typu zrastenia?
Už som to naznačil. U Andrejky a Lucky bol ťažko pomiešaný vnútorný i vonkajší genitál a vylučovací systém. To znamená, že pri operácii dievčat sme museli absolútne poopravovať pomiešané a zdeformované orgány. U chlapcov boli poukladané relatívne v poriadku. V tom bol najväčší rozdiel. Ale bol ešte v jednej veci. Z Prahy sme dievčatá dostali síce v ťažkom a rozvrátenom stave a bolo im treba operovať okamžite zažívací trakt, ale potom sa stabilizovali, a keď sme ich po mesiaci oddeľovali, nemali žiadnu infekciu, na rozdiel od chlapcov, kde infekcia je. Dievčatá prijímali normálne potravu, kým chlapci sú na infúziách. V zmysle aktuálneho stavu pri rozdeľovaní boli teda Miško a Marek na tom horšie ako Andrejka a Lucka.

Lekári, ktorí operovali chlapcov, boli s vami aj pri oddeľovaní Andrejky a Lucky?
Dvaja z nich boli. Cingel a Babala. Babala dokonca tú prvú operáciu aj nasnímal kamerou. Nie je to až taký veľký tím, ale robí sa s nimi dobre.

Keby opäť prišla za vami žena čakajúca siamské dvojčatá a pýtala by sa, či ich má donosiť, alebo ísť na interrupciu, čo by ste jej povedali?
Lekár je povinný informovať rodičov absolútne podrobne. Nedovolil by som si niečo im odporučiť alebo neodporučiť. Musím ich len informovať o možnostiach, ktoré ja ako chirurg mám. A je na rodičoch, aby sa sami rozhodli. Do toho matke nemôže nikto hovoriť, aby sa rozhodla tak alebo onak. Je to jej rozhodnutie a my lekári sa musíme podľa toho zariadiť. Sú to jej deti, jej sa narodia, ona sa bude o ne starať a znášať to celý život.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku