Tóthová pôjde pre odmeny do Štrasburgu

Bývalá ministerka spravodlivosti Katarína Tóthová sa ide do Štrasburgu sťažovať na slovenské súdy. Ani Ústavný súd jej totiž nedal za pravdu v prípade tzv. Mečiarových odmien. Tóthová musela pred štyrmi rokmi ako jedna z mála ministrov Mečiarovej vlády vrátiť viac ako štvrť milióna korún.

07.11.2007 08:34
Katarína Tóthová Foto: ,
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthova

„Keďže som vo vnútroštátnom práve neuspela, jednoznačne sa obrátim na Štrasburg,“ potvrdila včera Tóthová pre Pravdu. Ústavný súd jej sťažnosť na rozhodovanie slovenských súdov zamietol pred mesiacom. Tóthová v ňom žiadala odškodné. Jeho výšku mal určiť samotný súd.

Podobne ako na Ústavnom súde aj na európskom mieni Tóthová napadnúť to, že o tzv. Mečiarových odmenách vynieslo päť súdov odlišné verdikty.

Argumentuje tým, že ak súdy štyrom jej bývalým kolegom z vlády prémie priznali, nemôžu byť v jej prípade vyhlásené za nezákonné. „Je to proti právu na spravodlivý proces,“ zdôraznila poslankyňa za HZDS.

Pred Ústavným súdom sa odvolávala aj na prípad bývalého podpredsedu vlády Jozefa Kalmana, v ktorom súd rozhodol, že si môže Mečiarom nadelené peniaze nechať. Išlo približne o 511-tisíc korún.

Ústavný súd podľa rozhodnutia, ktoré je zverejnené na internetovej stránke súdu, Tóthovej sťažnosť zamietol preto, lebo ju podala neskoro. „Zmeškala som lehotu, pretože som čakala na jedno rozhodnutie,“ vysvetlila bývalá podpredsedníčka vlády. „V Štrasburgu už lehotu stihnem,“ dodala.

Mečiar rozdelil v rokoch 1994 až 1998 spolu približne 14 miliónov korún. Keď sa v roku 2000 zistilo, že ministri na odmeny nemajú nárok, niektoré ministerstvá a Úrad vlády začali od bývalých ministrov vymáhať odmeny späť. „Nie všetci išli touto cestou, nepožadovalo ich napríklad ministerstvo práce,“ spresnila Tóthová.

Ako podpredsedníčka vlády zinkasovala od Mečiara viac ako 511-tisíc korún. Vrátiť musela na základe rozhodnutia súdu iba 258-tisíc korún plus súdne trovy. Zvyšok sumy bol v čase, keď sa začali odmeny riešiť, premlčaný. Premlčané boli aj odmeny, ktoré dostal Mečiar, išlo asi o 140-tisíc korún.

Samotný Mečiar bol pre odmeny aj trestne stíhaný za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Keďže sa nedostavoval na súdy, na jedno z pojednávaní ho prišli kukláči pred Veľkou nocou v roku 2000 vyzdvihnúť priamo do Elektry. Trestné stíhanie však bolo v roku 2001 zastavené.

Odmeny svojim ministrom rozdeľoval aj Mikuláš Dzurinda. Tí ich však po zistení, že boli prideľované protizákonne, vrátili.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy