Švajčiari pozastavili Rydlovi dôchodok

Poslanec za SNS Jozef Rydlo sa bude musieť zaobísť bez podpory okolo 30-tisíc korún, ktorú dostáva každý mesiac zo Švajčiarska. Sociálna poisťovňa v Berne mu v piatok pozastavila vyplácanie invalidného dôchodku. Teraz bude preverovať, či naň Rydlo mal nárok, alebo nie. "Zatiaľ prebieha revízia. V celom prípade je príliš veľa nejasností," povedal Pravde zástupca riaditeľa Sociálnej poisťovne v Berne Alard du Bois-Reymond.

10.11.2007 07:00
Jozef Rydlo Foto: ,

Švajčiarske úrady začali Rydla preverovať pred necelými dvomi mesiacmi na základe informácií zo švajčiarskej tlače. Z nej sa dozvedeli, že Rydlo popri invalidnom dôchodku dostáva na Slovensku aj plat poslanca, ktorý predstavuje viac ako stotisíc korún. Podľa švajčiarskych zákonov však rentu môžu poberať len invalidi, ktorí nemajú iný príjem.

Rydlo sa obhajuje neznalosťou švajčiarskych zákonov. ,,Nepoznám ich predpisy, nevyznám sa v tom," povedal včera Pravde. So švajčiarskymi úradmi je pripravený spolupracovať. „Nemám žiadne obavy,“ tvrdil.

Podľa du Bois-Reymonda ešte nie je rozhodnuté, či Rydlo príde o švajčiarske peniaze definitívne. ,,V blízkej budúcnosti dostane pozvánku, aby sa dostavil na medicínsku prehliadku," povedal. Rydlo totiž čelí aj obvineniam, že podporu pre invalidov získal na falošné zdravotné potvrdenie.

SNS zatiaľ za Rydlom stojí. Šéf strany Ján Slota však pred časom povedal, že siahne po sankcii, ak sa ukáže, že Rydlo zneužíval švajčiarsky sociálny systém. Šéf poslaneckého klubu Rafael Rafaj nechcel prípad komentovať, pretože ide podľa neho o Rydlovu súkromnú záležitosť. „Nebudem predsa živiť túto tému,“ dodal.

Podpredseda SNS Rudolf Pučík spresnil, že klub sa uspokojil s Rydlovým vysvetlením. „Na Slovensku sa správal štandardne, poslanecké povinnosti si plní. Čo bolo vo Švajčiarsku, nevieme,“ dodal.

Ak aj Rydlo príde o penziu, strata poslaneckého mandátu mu nehrozí. Ten je totiž nedotknuteľný. Ak by sa potvrdilo, že rentu dostával na základe sfalšovaných dokladov, hrozí mu však podľa du Bois-Reymonda aj trestno-právny postih.

Rydla v poslednom čase tlač pretriasala aj pre neoprávnené používanie profesorského titulu. Poslanec síce priznal, že profesúru nikdy neobhájil, no titul stále používa. Objavili sa tiež informácie, že Rydlo týral svoju rodinu a konfrontoval svoje okolie s vulgárnymi narážkami.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba