Mečiar: Flašík parazitoval na mojej vláde

12.02.2008 07:29
Vladimír Mečiar
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar počas rokovania NR SR. Autor: ,

Predseda HZDS Vladimír Mečiar priznal, že Ficova vláda čelí náporu firiem, ktoré sa chcú priživovať na štáte. Tvrdí, že na jeho vláde v polovici 90. rokov "parazitovala" firma Donar, ktorej majiteľom je Fedor Flašík, manžel europoslankyne za Smer Moniky Beňovej. Politici Mečiarovi prikyvujú, na podozrivé zákazky z čias svojho vládnutia si však zväčša nepamätajú.

„Každý má svojich Flašíkov… Má ich aj táto vláda a vaša vláda ich mala tiež dosť,“ povedal minulý týždeň v parlamente Mečiar poslancovi za KDH Vladimírovi Palkovi. Flašíka a jeho firmu označil za „parazitov na tele svojej vlády“.

Glosa Daga Daniša: Mečiarove vyznania

Šéfa HZDS k tomuto výroku vyprovokoval Palko, keď mu pripomenul, že Flašíkov Donar robil za jeho vlády za niekoľko miliónov reklamu Slovenským elektrárňam a Slovenskému plynárenskému priemyslu. Tie pritom nemali na trhu nijakú konkurenciu. „Čo poviete, nebol to dobrý tunel?“ opýtal sa Palko Mečiara.

Kto ťaží z kontaktov s Ficovou vládou, Mečiar nespresnil. „Médiá disponujú dostatočným množstvom informácií, … predseda HZDS nemusí byť ich informátorom,“ odkázal Pravde.

Fedor Flašík povedal, že mu na Mečiarovom názore nezáleží. „Na to sa nedá nič odpovedať,“ povedal.

O nijakých „parazitoch“ Ficovej vlády nič nevedel vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru. „Ale viem, že má okolo seba veľa paparazzov,“ poznamenal. Problém nevidí Čaplovič ani v priamom zadávaní, teda v zákazkách, kde firmy nemusia podstúpiť verejnú súťaž.

„Krásny príklad je Ikores,“ povedal o prepojeniach súkromných firiem na štát poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec. Podozrenia podľa neho vyvoláva fakt, že ide o firmu, ktorá dostala niekoľko štátnych objednávok a súčasne od nej premiér Robert Fico kúpil byt. Miliardovú zákazku na Vojenský archív v Trnave dostal pritom Ikores priamym zadaním. „Keď je to zdôvodnené, napríklad pre časovú núdzu, tak je to v poriadku,“ oponoval Čaplovič.

Politici priznávajú – okolo politických strán sa vždy točia firmy, ktoré chcú využiť kontakty s vládnymi politikmi. O konkrétnych prípadoch sú však ochotní hovoriť len v súvislosti s inými vládami. „To si naozaj nepamätám,“ povedal Palko, ktorý bol v Dzurindovej vláde ministrom vnútra.

„Boli ľudia, ktorí sa na nás (na SMK) odvolávali, keď niečo vybavovali,“ konštatoval šéf SMK Béla Bugár. Na prideľovanie štátnych objednávok firmám blízkym stranám Dzurindovej vlády si nepamätá.

Na podozrivé prepojenie firiem a Dzurindovej vlády si nespomenul ani bývalý splnomocnenec vlády pre euro Štefanec (SDKÚ). „To by som nechal na mimovládne organizácie,“ povedal. Vo Ficovej vláde je však podľa neho takýchto prípadov viac.

0 debata debata