Ruské pravoslávie zjednotil Slovák

18.03.2008 07:32
Vladyka Laurus
Najvyšší predstavený Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí vladyka Laurus, občianskym menom Vasil Škurla. Autor:

Najväčšie svetové médiá sa učia hláskovať názov východoslovenskej dedinky Ladomirová pri Svidníku. Odtiaľ totiž pochádzal najvyšší predstavený Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí vladyka Laurus, občianskym menom Vasil Škurla. Zomrel v nedeľu v jordanvillskom kláštore pri New Yorku vo veku 80 rokov.

Vlani sa Laurus rozhodujúcou mierou zaslúžil o zjednotenie ruského pravoslávia, ktoré bolo rozdelené od boľševickej revolúcie.

„Tento historický akt zostane navždy v pamäti vďačných potomkov,“ uviedol v sústrastnom telegrame prezident Vladimír Putin. Podľa Kirilla Frolova zo Zväzu pravoslávnych občanov Ruska je Laurus dokonca národným hrdinom, lebo prispel „k znovuzjednoteniu ruského národa“.

Na Slovensku ešte žijú dvaja bratia metropolitu Laura, Mikuláš a Michal Škurlovci. „Jeho smrť ma prekvapila, bol predsa vcelku zdravý a len pred mesiacom navštívil Moskvu, kde si prevzal vysoké ruské vyznamenanie, " hovorí bývalý učiteľ Michal Škurla, ktorý zajtra cestuje na pohreb do New Yorku. "Brat sa chcel zastaviť aj na Slovensku, ale nevyšlo mu to.“

„Prvý raz som sa so starším bratom stretol až v roku 1964, lebo hneď po vojne sme sa s rodičmi vysťahovali na Ukrajinu, odkiaľ sme sa dlho nemohli vrátiť,“ rozpráva Škurla. Ako stovky ďalších rodín z okresov východného Slovenska podľahli lživej agitácii, že v ukrajinskej Volyni ich čaká raj na zemi. Voľnú pôdu, ktorú im sovietske úrady pridelili, však o tri roky skolektivizovali.

Metropolita Laurus
Metropolita Laurus Autor: SITA

Metropolita Laurus sa narodil v chudobnej rusínskej rodine a už ako 11-ročný vstúpil do pravoslávneho kláštora v rodnej Ladomirovej. O päť rokov neskôr ušiel s ostatnými mníchmi pred Červenou armádou najprv do Bratislavy, potom do Švajčiarska a v roku 1946 emigroval do Spojených štátov. Agenti NKVD mali ladomirovský kláštor vo svojich zoznamoch na poprednom mieste. Považovali ho za hniezdo ruských monarchistov a bielogvardejcov. „Keby mníchov chytili, skončia niekde v gulagu na Sibíri,“ myslí si starosta obce Ladislav Bojčík.

V USA sa Laurus postupne vypracoval na rektora Duchovnej akadémie v meste Jordanville, ktoré sa stalo centrom zahraničnej cirkvi. V roku 1981 vysvätili vladyku za arcibiskupa a o dve desaťročia neskôr sa stál prvohierarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí, metropolitom východoamerickým a newyorským.

Starosta Ladomirovej sníva o obnove budovy pravoslávneho kláštora, ktorú červenoarmejci vypálili. „Tunajší mnísi urobili kedysi veľmi veľa pre mravné a kultúrne pozdvihnutie ruskej porevolučnej emigrácie v celej západnej a strednej Európe,“ pripomína Bojčík. Ladomirová má 920 obyvateľov, z nich asi polovica je pravoslávneho vierovyznania, kým druhá – gréckokatolíckeho.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku