Nákupom cez sviatky bude koniec

Táto Veľkonočná nedeľa je pravdepodobne posledná, keď si ľudia budú môcť v poslednej chvíli pred sviatkami nakúpiť. Poslanci sa totiž chystajú schváliť zákon, ktorý maloobchodný predaj počas sviatkov zakáže.

22.03.2008 09:15
Obchod, mäso, údeniny Foto:
Ilustračné foto
debata

Zatvorené by mali ostať po novom dvere obchodov nielen na Veľkonočnú nedeľu, ale aj na Prvý sviatok vianočný, Nový rok a na Štedrý deň po dvanástej hodine.

Návrh predkladajú spoločne poslanci všetkých troch vládnych strán a podporí ich aj KDH. Platiť by mal od leta, presný dátum zatiaľ nie je určený.

„V praxi sa vyskytuje mnoho prípadov, keď zamestnávatelia kvôli zisku nerešpektujú sviatkové právo, pod rôznymi zámienkami obchádzajú Zákonník práce a nútia zamestnancov robiť aj počas Veľkonočnej nedele, vianočných sviatkov a Nového roka,“ tvrdí ministerstvo práce, ktoré poslanecký návrh podporuje.

Podľa Zákonníka práce je dnes možné nariadiť prácu v dňoch pracovného pokoja len výnimočne. Musí ísť o prácu, ktorá sa nemôže vykonávať iba v pracovných dňoch. Napríklad práca v nepretržitých prevádzkach, v nemocniciach, na záchranke a podobne.

„Zamestnávatelia si však uvedené ustanovenie vykladajú tak, ako im to vyhovuje, teda oveľa voľnejšie, ako ustanovuje zákon. Bežne sa potom stáva, že napriek tomu, že je sviatok a deň pracovného pokoja, zamestnanci pracujú aj na pracoviskách, kde táto práca nie je nevyhnutná. Napríklad v obchode,“ dodáva tlačové oddelenie rezortu.

Obchodný reťazec Tesco s týmto návrhom nesúhlasí. Tvrdí, že zmeny času predaja poškodia zákazníkov. Nepozdáva sa mu predovšetkým zákaz predaja počas Veľkonočnej nedele, keďže na Nový rok aj na Prvý sviatok vianočný sú jeho predajne zatvorené.

„Tesco vníma čas predaja ako servis zákazníkom. Tvorí sa formou spätnej väzby na základe ich očakávaní a želaní. Čas predaja kopíruje ich životné potreby, pracovné povinnosti aj súkromné možnosti,“ reagovala manažérka vonkajších vzťahov spoločnosti Tesco Oľga Hrnčiarová.

Ministerstvo práce však trvá na tom, že počas sviatkov nie je predaj dôležitejší ako rodina. Keď musia byť predavačky v práci, nemôžu sa cez sviatok venovať deťom. Za návrh preto zodvihnú ruku aj poslanci KDH. Súhlasili by aj s prísnejšou zmenou – privítali by dokonca zákaz maloobchodného predaja počas všetkých nedieľ v roku.

„Tento návrh klub KDH podporí, aj keď je to len symbolická snaha o podporu rodiny. Zakáže sa totiž predaj len počas troch dní v roku, keď je aj tak väčšina obchodov zatvorená. Je to však krok správnym smerom, ktorý vítame. Hoci každá nedeľa by mala byť podľa nás dňom, keď sa môžu zamestnanci obchodov venovať rodine a nie práci,“ reagoval poslanec Július Brocka (KDH).

Proti návrhu zákona má však výhrady ministerstvo financií. Chýba mu v ňom analýza vplyvov na verejné financie.

Predaj, ktorý by mal byť vo sviatok povolený

  • na čerpacích staniciach s palivami a mazivami
  • predaj a výdaj liekov v lekárňach
  • na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach
  • predaj cestovných lístkov
  • predaj suvenírov

Krajiny so zakázaným nedeľným predajom

  • väčšina štátov EÚ
  • napríklad Rakúsko, Nemecko
  • Švajčiarsko, Francúzsko
  • Dánsko, Belgicko
debata chyba