Slota: Nekradol som, ŠtB sa veriť nedá

Predseda vládnej Slovenskej národnej strany Ján Slota odmietol, že by v minulosti vykrádal autá a obchod. Opravu a ospravedlnenie preto žiada od televízie Markíza, ktorá v pondelok večer informovala, že sa v mladosti podieľal nielen na vykrádaní áut, ale aj obchodu. Televízia sa odvolala na dokumenty komunistickej Štátnej bezpečnosti z archívu Ústavu pamäti národa. Reagovala, že iba zverejnila informácie z dostupných dokumentov.

15.04.2008 15:25, aktualizované: 17:28
Ján Slota Foto:
Predseda SNS Ján Slota.
debata

„Predseda SNS Ján Slota môže s čistým svedomím a jednoznačne vyhlásiť, že uvedené informácie – tak ako informácie, ktoré ste podsunuli divákom ako hlavnú správu večera dňa 19. 3. 2008 o jeho údajnom vykrádaní áut v Rakúsku – nie sú pravdivé,“ uviedla v otvorenom liste televízii hovorkyňa SNS Jana Benková. Podľa nej sa Slota na trestnom čine nepodieľal. Ak by to tak bolo, by bol potrestaný a odsúdený. Benková podotkla, že spisy ŠtB zatiaľ žiaden súd neuznal ako dôkaz, lebo nie sú hodnoverné.

Diskutujte: Dôverujete spisom ŠtB?

„Televízia Markíza netvrdí, že Ján Slota kradol. Televízia Markíza zverejnila obsah spisu štátnej bezpečnosti, ktorý sa nachádza v archíve Ústavu pamäti národa,“ reagoval šéf spravodajstva najsledovanejšej televízie Tomáš Kuča. Dodal, že dokumenty televízia považuje rovnako ako napríklad aj Národný bezpečnostný úrad za hodnoverné. Televízia neuviedla, či sa Slotovi ospravedlní.

Podľa reportáže Slota utiekol v roku 1971 cez železnú oponu do Rakúska s troma kamarátmi. „Pred útekom do Rakúska všetci vykradli predajňu textil a mäsové výrobky v obci Koš, okres Prievidza, ku škode Jednoty Prievidza vo výške 22.000 korún československých,“ citovala Markíza zo spisu preverovaného emigranta zo Slotovej skupiny Františka Filkorna.

Televízia už skôr tiež informovala, že sa Slota údajne podieľal v Rakúsku na vykrádaní áut. Odvolala sa pritom na spis jeho otca z ÚPN. Po návrate Slotu údajne zatkli pohraničníci a ŠtB ho poslala do vyšetrovacej väzby. Súd ho vraj za nezákonne opustenie republiky odsúdil na polročný podmienečný trest. Vykradnutie obchodu však potrestané nebolo.

Slota žiada televíziu, aby v hlavnej spravodajskej relácii rovnakou formou, teda v podobe správy večera, zverejnila opravu a ospravedlnenie za ohováranie a poškodzovanie jeho dobrého mena. V opačnom prípade má doložiť právoplatný rozsudok o tom, že sa Slota na skutku zúčastnil, poznamenala Benková.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj doplnil, že médiá vedú na Slotu účelovo zaujatú diskreditačnú mediálnu poľovačku. Slota preto podľa neho využije všetky právne prostriedky, vrátane žalôb na ochranu mena.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy