Stredné školy po zmene: Naučia myslieť?

Levické gymnázium predbehlo dobu. Kým väčšina stredných škôl sa na zmenu vyučovania iba chystá, riaditeľka Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach Erika Sulinová ju má dávno odskúšanú. Až štvrtinu predmetov učitelia vytvorili sami, štátne osnovy na ne nepotrebujú.

17.04.2008 06:30
Maturanti si mohli vybrať z viacerých tém. Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Gymnázium rozšírilo najmä ekonomické vzdelávanie. „Chceme, aby mal každý gymnazista základnú ekonomickú gramotnosť. Zriadili sme si kontá v e-banke, na ktoré si žiaci vložili sto korún. Teraz posielajú dvadsaťkorunové sumy, aby sa naučili vytvoriť bankové príkazy a základné operácie s účtom,“ hovorí riaditeľka Erika Sulinová.

Na voliteľnom predmete Myslím ekonomicky sa gymnazisti učia poznávať základné termíny. Vedomosti si precvičia na hodinách o podnikaní. „Cieľom je, aby sa naši študenti v budúcnosti nebáli podnikať a už teraz pochopili praktický význam toho, čo sa v škole učia,“ dodáva riaditeľka. Ďalší projekt je zameraný na problémy súčasnej spoločnosti – od kultúry, etiky až po ekológiu.

Gymnázium má multimediálne učebne, samozrejmosťou je internetové pripojenie. Vlastný školský program pripravilo v spolupráci s občianskymi združeniami. Je vhodný pre tých, ktorí chcú pokračovať v štúdiu na ekonomických fakultách. „Čakať na reformu sa nedá, treba sa prichystať,“ konštatuje Sulinová.

Ak v parlamente v máji prejde školský zákon, po novom by mali od septembra učiť všetky základné aj stredné školy. „Stredné školy budú mať väčšiu slobodu, budú si môcť doplniť alebo zvýšiť počet hodín podľa vlastného výberu,“ spresňuje hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

V posledných dvoch ročníkoch by si napríklad gymnáziá mali zvoliť takmer polovicu vlastného učiva, zvyšok určí štát. Prvákom a druhákom ministerstvo predpíše viac.

Podľa odborníčky na školstvo z Konzervatívneho inštitútu Zuzany Humajovej však môže chystaný školský zákon moderné školy zošnurovať. Levické gymnázium s vlastným spôsobom vyučovania je totiž v experimentálnom overovaní a minister školstva Ján Mikolaj (SNS) chce pre takéto školy sprísniť pravidlá. Tvrdí, že je to preto, aby ich neriadili sekty.

„Otázne tiež je, či školy budú môcť tvoriť aj vlastné predmety, alebo len dopĺňať učivo do tých, ktoré im stanoví štát,“ hovorí Humajová. Ako to bude, má určiť až Štátny vzdelávací program. Ministerstvo školstva ho zatiaľ nepredstavilo, urobí tak v júni. Školy potom budú mať iba dva mesiace, aj to prázdninové, aby sa pripravili na zmeny.

Školská reforma má v strednom školstve priniesť aj ďalšie zmeny. Učňovky, stredné odborné učilištia a stredné odborné školy zlúči do jednej skupiny. O učilištia je totiž stále menší záujem. Znížiť by sa mal aj počet detí v triedach, stredná škola bude zase viac prepojená s praxou.

debata chyba