Janiš: HZDS a Smer bojujú o pozemkový fond

25.04.2008 14:54
Janiš
Poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš Autor: ,

HZDS vedie vojnu s Ficovým Smerom o Slovenský pozemkový fond, mečiarovci preto prišli s vlastným návrhom na zriadenie parlamentných vyšetrovacích výborov, tvrdí predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Myslí si, že najmenšia koaličná strana predstavila svoj návrh, aby vyvinula tlak na premiéra Roberta Fica, od ktorého chce plnenie dohôd o SPF.

„O ničom inom tento návrh nie je. Celý návrh dokazuje vojnu Smeru a HZDS. Ide o ovládnutie fondu,“ uviedol Janiš. Podľa SDKÚ parlament by nemal mať vyšetrovacie právomoci.

Ak by HZDS presadila vyšetrovacie výbory cez obyčajný zákon, mohol by byť problém s ústavou, upozorňuje predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová. Myslí si, že iniciatíva HZDS nie je dobrou cestou.

„Vieme dobre, že vyšetrovacie komisie zriadené v zmysle rokovacieho poriadku boli ústavným súdom označené za protiústavné,“ dodala. Podľa jej slov predseda parlamentu Pavol Paška chce o návrhu ústavného zákona o zriadení vyšetrovacích výborov hovoriť v stálej komisii pre ústavu a rokovací poriadok. Sabolová zdôraznila, že kresťanskí demokrati sa určite nebudú zúčastňovať na práci komisie, ktorú Paška pôvodne vytvoril pre novelu ústavy a rokovacieho poriadku. Podľa Sabolovej otvorená je však možnosť, že pošlú zástupcu na prvé rokovanie, prípadne na rokovanie len o ústavnom zákone.

SMK o zriadení vyšetrovacích výborov nezmenila názor. „Nepodporujeme to,“ reagoval predseda poslaneckého klubu Gyula Bárdos. Ak SMK bude oslovená, zúčastní sa na rokovaní o návrhu, dodal. Paškov hovorca Jozef Plško povedal, že predseda parlamentu sa v utorok na poslaneckom grémiu pokúsi presvedčiť zástupcov parlamentných strán o potrebe pokračovať v rokovaní stálej komisie pre ústavu a rokovací poriadok.

„O návrhu HZDS ešte budeme rokovať,“ odkázal predseda poslaneckého klubu Smer Miroslav Číž. Tvrdí, že potom sa Smer rozhodne, či parlamentné vyšetrovanie bude chcieť uzákoniť cez obyčajný alebo ústavný zákon. Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja je predčasné hovoriť o tom, či podporia návrh HZDS. „Keď návrh bude na stole, budeme rokovať o tom, ktorý je lepší,“ povedal.

Mečiarovci v piatok oznámili, že do parlamentu predložia novelu rokovacieho poriadku, v ktorej chcú mať parlamentné vyšetrovacie výbory. Zaoberať by sa mali vecami verejného záujmu a na ich vytvorenie by stačil súhlas 50 poslancov. O novele by chceli rokovať na júnovej schôdzi. S iniciatívou parlamentného vyšetrovania prišiel predseda vlády v polovici apríla, keď prepukla kauza tunela Branisko.

Fico sa domnieva, že na povolenie vyšetrovacích komisií treba prijať ústavný zákon. Vládnej koalícii na jeho prijatie chýba päť hlasov, na schválenie potrebujú minimálne 90 hlasov, v parlamente má 85. Fico chce, aby parlament vyšetroval politickú zodpovednosť za kauzy. Opozičné SDKÚ a SMK povedali jasné nie, KDH podmieňuje podporu splnením troch podmienok.

Kresťanskí demokrati chcú, aby v takýchto vyšetrovacích výboroch boli poslanci, ktorí dostanú od Národného bezpečnostného úradu previerku na najvyšší stupeň utajenia. Vo výboroch by mali mať rovnaké zastúpenie koaličné i opozičné strany, aby sa predišlo politickému škandalizovaniu druhej skupiny.

Ďalšou podmienkou je ústavné zakotvenie pozície Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry, ktoré podľa KDH koalícia neustále spochybňuje. Podľa KDH podmienky sú „testom úprimnosti slov premiéra Roberta Fica.“ Ak ich akceptuje, zvážia podporu jeho iniciatívy.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku