Slota podvádza, Rafaj falšuje jeho podpis

17.05.2008 10:00
Slota, Rafaj
Predseda SNS Ján Slota (vľavo) so svojím spolustraníkom Rafaelom Ráfajom. Autor:

Predseda SNS Ján Slota je oficiálne v parlamente aj vtedy, keď tam v skutočnosti nie je. Do prezenčnej listiny podpisuje poslanec a predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj nielen seba, ale aj Slotu. Zistil to denník Sme, ktorý tento týždeň prezenčné listiny nepretržite sledoval.

Z prvých troch tohtotýždňových rokovacích dní parlamentu bol Slota iba na jednom. V utorok strávil počas rokovania v Národnej rade len pol hodiny – hlasoval a potom odišiel. V stredu a štvrtok neprišiel vôbec. Napriek tomu oficiálne v parlamente bol, do prezenčnej listiny ho zapísal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Ten sa k podpisom sa odmietol vyjadriť.

Podpis Jána Slotu rukou Rafaja preverí predseda parlamentu Pavol Paška. Jeho hovorca Jozef Plško povedal, že Paška sa nebráni ani diskusii o tom, aby sa systém evidencie poslancov v parlamente zmenil. Podpisovanie do prezenčnej listiny nikto nekontroluje. Niekedy pri listinách sedí pracovníčka NR SR, poslancov však podrobne nesleduje. Ak chce niekto z poslancov vypomôcť kolegovi a podpísať ho, nie je to problém. Poslanec sa podľa zákona zúčastňuje na rokovaní parlamentu, ak sa podpíše do prezenčky, alebo ak aspoň raz za deň hlasuje. Ak má minimálne dva dni neospravedlnené, predseda parlamentu by mu mal znížiť plat o polovicu. Ak má neospravedlnené štyri, celý plat.

Slota sa v parlamente miesto podvádzania môže na každý deň ospravedlniť. Dôvody ospravedlnenia poslancov nikto podrobne neskúma. Či Slotovi dva dni ospravedlní, Paška zatiaľ nepovedal. Plat mimobratislavského poslanca je 108 900 korún, Slota by mal prísť o polovicu. „Nemusím vám veriť, pri všetkej úcte k médiám, o mne popísali tiež všelijaké sprostosti a keby som im verila, tak sa zľaknem sama seba ráno v zrkadle,“ reagovala podpredsedníčka Národnej rady a SNS Anna Belousovová na otázku o falšovaní podpisu. „Pýtate sa ma na niečo, o čom neviem. Nevidela som ho. Nežiadajte, aby som sa vyjadrila na základe takýchto informácií,“ povedala. Všetko si chce najprv overiť.

Celá vec by podľa ústavného právnika Radoslava Procházku nemusela skončiť len tak, že Paška strhne Slotovi polovicu z platu. Minimálne by podľa neho malo dôjsť k začatiu disciplinárneho stíhania. To je možné vtedy, ak poslanec nedodržiava poslanecký sľub. Poslanec sľubuje: „Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“

Procházka si nebol istý tým, či Rafaj spáchal nejaký trestný čin. Právnik Juraj Kolesár hovorí, že orgány činné v trestnom konaní by skúmali úmysel, ale aj výšku spôsobenej škody, ak v tomto prípade ide o škodu. Trestný poriadok hovorí, že podvodu sa dopustí ten, „kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu a spôsobí tak malú škodu“. To je viac ako osemtisíc korún. Úlohu podľa Kolesára zohrá aj to, že ide o koaličného poslanca. „Ak by podpísal Dzurinda Mikloša, viem si predstaviť ten cirkus.“

Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že on nič také nerobí. Celú vec nechcel hodnotiť, aby to niekto nebral ako útok SMK na SNS. „Nie je to etické. Záver by mali vyvodiť voliči,“ povedal pre Sme Bárdos. Poslanec si nemyslí, že je to prípad pre disciplinárne stíhanie a mandátový a imunitný výbor. Predseda KDH Pavol Hrušovský si však myslí, že výbor by sa tým zaoberať mal. Z celej veci je podľa denníka zhrozený. Okrem toho, že sa Slota nezúčastňuje na schôdzach parlamentu, nechodí ani na rokovania výborov, ktorých je členom. „Vôbec to nie je príjemné, ani pre ľudí, ktorých sa to týka, ale asi to patrí k parlamentnému životu,“ reagoval na dochádzku minulý mesiac predseda parlamentu Paška.

Ak by predsedovia výborov László Nagy z SMK a Jana Laššáková zo Smeru konali dôsledne, mohli Slotu za jeho neúčasť na rokovaniach vo výbore pokutovať zrážkami zo mzdy vo výške 701 100 korún. Podobne mohol Nagy pokutovať aj Vladimíra Mečiara. Nagy ale tvrdí, že mu ide o to, aby bol výbor funkčný, nie o trestanie poslancov.

Slota nezdvíhal telefón a jeho hovorkyňa na otázky nereagovala.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
47,99
Elite červené ruže srdiečka

Elite červené ruže srdiečka

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk