Cestní piráti zaplatia desaťtisíce

26.06.2008 10:26
Policajná kontrola
Ilustračné foto Autor:

Vodiči, pozor! Od októbra pôjde na cestách do tuhého, polícia pritvrdí. Rýchlosť, alkohol, jazda na červenú či prebiehanie cez plnú čiaru, to všetko bude stáť šoférov dvojnásobne viac. Pokuty do 2000 korún sa stanú minulosťou, aj vyjednávanie s políciou.

Vyhnúť sa trestom bude tiež ťažšie. Do ulíc príde posila, až o 1600 policajtov viac vybavených novými radarmi za sto miliónov korún. Rýchlosť budú merať aj tam, kde na to vodiči nie sú zvyknutí. Kým zatiaľ môže od vodičov zinkasovať policajt na mieste najviac 2000 korún, po októbri mu môže vyrubiť pokutu až do 20-tisíc korún.

Ak vodič  nebude mať peniaze, zhabú mu vodičský preukaz. Ten dostane späť, až keď pokutu zaplatí. Platiť kartou dopravnej hliadke sa bude dať až v budúcnosti, polícia sa totiž ešte nedohodla s bankami. Muž v uniforme bude aj naďalej na ceste malým sudcom. On rozhodne, akú vysokú pokutu uloží vodičovi. Dvadsaťtisíc však nie je strop. Realitou sa stanú pokuty do 40-tisíc korún, ak šofér spôsobí nehodu a mal vypité, alebo odmietne fúkať, prípadne ujde z miesta nehody.

Dlhy vodičov bude vymáhať firma

Pokutu bude musieť nielen zaplatiť, ale mu hrozí, že príde aj o papiere na päť rokov. Odpracovať si pokutu vyššiu ako 2000 korún zametaním či hrabaním lístia v prospech obce budú môcť cestní piráti až od budúceho leta. Vodiči by sa mali prestať spoliehať na to, že polícia sa s nimi aj naďalej bude roky naťahovať o pokuty. To sa zmení. Dlhy šoférov bude vymáhať poverená firma, čo zvýši pokutu aj o penále za omeškanie.

O vodičský preukaz popri pokute automaticky prídu aj šoféri za jazdu na červenú, nedanie prednosti v jazde či neuposlúchnutie pokynov policajta. Vodičom pokuty predražia aj reparáty v autoškolách. Do nich bude polícia vracať okrem čerstvých vodičov aj tých ostrieľaných. Zákon ruší dvojročnú skúšobnú lehotu pre nováčikov. Prísnejšie pravidlá budú platiť pre všetkých. Na preskúšanie pošle polícia všetkých, ktorí za rok opakovane jazdili na červenú, pili, jazdili prirýchlo či predbiehali cez plnú čiaru.

V obciach sa bude jazdiť pomalšie, päťdesiatkou namiesto šesťdesiatky. Zrušia sa štyridsiatky. Na bezpečných úsekoch diaľnic by sa však mohla časom zvýšiť rýchlosť zo súčasných 130 až na 160 kilometrov za hodinu. Na čiernej listine sa ocitnú aj antiradary. Ak polícia zistí, že antiradar je súčasťou výbavy auta, šofér príde o technický preukaz a dostane pokutu. Polícia mu bude môcť zobrať aj evidenčné čísla.

Zimné pneumatiky zostanú povinné iba pre nákladné vozidlá a autobusy v čase od 15. novembra do 31. marca. Povinné však budú prilby a reflexné oblečenie pre cyklistov. Pre dospelých iba pri bicyklovaní mimo obce, deti budú musieť mať prilbu aj v meste.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku