Mikloško to skúsi zas, chce byť prezident

29.07.2008 10:46, aktualizované: 14:31
Mikloško
František Mikloško Autor:

Bývalý disident František Mikloško sa bude opäť uchádzať o post prezidenta. Mikloškovu kandidatúru v budúcoročných voľbách podľa očakávaní ohlásila jeho nedávno vzniknutá strana Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS). Politológovia mu veľké šance na úspech nedávajú.

Favoritom nadchádzajúcich volieb je súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič, ktorý už v minulosti naznačil, že sa bude opätovne uchádzať o dôveru občanov. Najväčšie šance ohroziť jeho pozíciu má podľa prieskumov verejnej mienky spoločná kandidátka parlamentnej opozície, poslankyňa Národnej rady Iveta Radičová (SDKÚ). Podľa politológov sa o víťazovi prezidentských volieb rozhodne zrejme práve medzi Gašparovičom a Radičovou, šance ďalších kandidátov označili za malé.

Mikloško patrí do skupiny dlhoročných popredných členov KDH, ktorí sa stranu rozhodli začiatkom roka opustiť pre nezhody s jej vedením. Konzervatívnemu politikovi sa ešte ako poslancovi KDH podarilo v prezidentských voľbách v roku 2004 osloviť 6,52 percenta voličov. Jeho účasť vo voľbách vtedy pravdepodobne prispela k tomu, že do druhého kola sa nedostal favorizovaný pravicový kandidát Eduard Kukan, čím sa otvorila cesta k víťazstvu súčasnej hlavy štátu.

Zámer uchádzať sa o prezidentský post už ohlásila aj bývalá poslankyňa Komunistickej strany Slovenska Dagmar Bollová. Špekuluje sa tiež o kandidatúre bývalého ministra vnútra Ivana Šimka či predsedníčky mimoparlamentného Slobodného fóra Zuzany Martinákovej.

Podporujeme Radičovú, prízvukuje KDH

Kresťanskodemo­kratické hnutie bude podľa ústredného tajomníka strany Pavla Abrhana robiť všetko pre úspešnosť prezidentskej kandidatúry Ivety Radičovej. „Dlho sme o tom diskutovali, až niektorí boli z toho nervózni. Ale Radičová je jediná reálna kandidátka, ktorá môže poraziť Ivana Gašparoviča a verím, že naši voliči tomu porozumejú,“ povedal Abrhan v reakcii na vyhlásenie Františka Mikloška, že sa bude v prezidentských voľbách v roku 2009 uchádzať aj o hlasy a pomoc voličov i členov KDH, z ktorého na jar tohto roku odišiel.

Abrhan je presvedčený, že Mikloškova kandidatúra má slúžiť na zviditeľnenie novej strany – Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS), ktorú odídenci z KDH založili. „Je pravdepodobné, že takých kandidátov bude viac,“ myslí si Abrhan. Zároveň zdôraznil, že KDH vôbec neuvažuje, že by mohlo zmeniť svoje stanovisko o podpore Ivety Radičovej pred prezidentskými voľbami.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku