Štát predal pozemky firme blízkej J&T

Firma partnera finančnej skupiny J&T sa dostala k lacným pozemkom od štátu. Spoločnosť Regionálne cesty Bratislava - TOP odkúpila od ministerstva vnútra parcely v Pezinku za zlomok trhovej ceny. Za obchodom stojí Igor Rattaj z J&T, človek blízky bratislavskému krajskému predsedovi Smeru Martinovi Glváčovi.

30.07.2008 05:08
Peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Ministerstvo vnútra ponúklo koncom roka na predaj takmer stovku nehnuteľností. Pozemok s rozlohou asi 6 500 štvorcových metrov kúpili za sedem miliónov korún Regionálne cesty Bratislava – TOP v pezinskej časti Cajla, kde sa rozbehla bytová výstavba.

Budúce stavebné pozemky v tejto lokalite sa pritom pohybujú v sumách okolo 2 500 až 3 000 korún za štvorcový meter. Trhová hodnota pozemku, ktorého sa štát zbavil, by v takom prípade bola 16 až 20 miliónov korún.

Ani Rattaj nevylúčil, že začne na pozemku stavať. Poprel však, že by pri kúpe pozemku využil kontakty s politikmi. „Pozemok som kúpil na inzerát v tlači,“ tvrdil s tým, že nejde o biznis J&T. „Je to viac-menej moja súkromná akcia,“ dodal.

Ministerstvo vnútra argumentuje, že parcelu ponúklo na predaj verejne. „Išlo o štandardné osobitné ponukové konanie v súlade so zákonom, v rámci ktorého sa rozhoduje na základe ceny,“ uviedol hovorca rezortu Erik Tomáš.

Na inzerát v novinách sa podľa Tomáša prihlásili pôvodnému majiteľovi, ktorým bol Obvodný úrad v Bratislave, štyria uchádzači. Vybrali toho, čo ponúkol najvyššiu cenu. Znalec navrhoval sumu štyri milióny.

Jedinou konateľkou Regionálnych ciest Bratislava – TOP je Ľubica Skusilová. Riadi ju však jej manžel, Igor Rattaj. Ten totiž stojí za cyperskou spoločnosťou, ktorá vlastní Regionálne cesty.

Na túto spoločnosť sú prepísané aj pozemky v Čiernej Vode, ku ktorým sa cez reštituentov dostala firma LM Real, blízka štátnemu tajomníkovi ministerstva výstavby Glváčovi.

Keď sa o prevody pozemkov začal zaujímať denník Sme, došlo k ich prevodu na Regionálne cesty Bratislava – TOP. Ľudia z pozadia oboch spoločností – Rattaj a štátny tajomník ministerstva výstavby Glváč – sa netaja tým, že sú blízki priatelia.

Rattaj tiež pripustil prepojenie eseročky Regionálne cesty Bratislava – TOP na akciovku Regionálne cesty, v ktorej predstavenstve sedí Glváčov švagor Roman Masár a Róbert Pintér. Ten je spoločníkom ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) a šéfa rezortu financií Jána Počiatka (Smer) vo firme FoRest. „Nejde však o majoritný ani o blokačný balík,“ dodal Rattaj.

Až do volieb v akciovej spoločnosti pôsobil aj Roman Krasňanský, Počiatkov poradca. O predaji štátnych pozemkov v Pezinku rozhodol ešte koncom roka práve Kaliňák (Smer) a v marci ho odsúhlasil Počiatek (Smer).

Rezort vnútra kategoricky odmietol, že by pomohol dostať sa k pozemkom pod cenu niektorej súkromnej spoločnosti. Ministerstvo financií sa k prepojeniam nevyjadrilo, hovorca Miroslav Šmál včera nebral telefón.

Vláda Roberta Fica sa niekoľkokrát spájala s J&T. Kaliňák zveril vedenie ekonomického odboru rezortu bývalému manažérovi J&T Róbertovi Hančákovi. Na ministerstve životného prostredia pracuje ako sekčný šéf Stanislav Klaučo, ktorý tam prišiel z J&T.

Minister Počiatek dostal od Fica žltú kartu po tom, čo sa zúčastnil na párty na jachte finančných žralokov z J&T v Monaku. Smer si roku 2002 požičal od J&T banky peniaze, štát si tam neskôr, už za Ficovej vlády, uložil miliardu korún.

debata chyba